Եվրոպայում ավիաչվերթերի մեկ երրորդը կապված է Ֆրանսիայի կարգավարների գործադուլների հետ
2004 թվականից մինչև 2016 թվականն ընկած ժամանակամիջոցում Եվրոպայում ուշացած ավիաչվերթերի մոտավորապես մեկ երրորդի պատասխանատվությունն ընկած Է ֆրանսիացի ավիակարգավարների վրա, հայտնել է Le Parisien թերթը՝ հղում անելով Ֆրանսիայի Սենատի ֆինանսական կոմիտեի զեկույցին:
«Ֆրանսիայում գործադուլների ամեն օրը շատ ավելի ուժեղ է ազդեցություն գործում երթեւեկության վրա Եվրոպայի օդային տարածությունում, քան գործադուլները Եվրոպայի մյուս բոլոր երկրներում», - մեջբերում է թերթը զեկույցի հեղինակի՝ ֆրանսիացի սենատոր Վենսան Կապո Քանելի խոսքը:
Երկուշաբթի հրապարակված զեկույցում ասված Է, որ ֆրանսիացի ավիակարգավարները ռեկորդակիրներ են դարձել այդ ժամանակահատվածում անցկացված գործադուլների քանակով՝ ընդհանուր առմամբ դրանք տեւել են 254 օր:
«Մեր երկիրն է պատասխանատվություն կրում Եվրոպայում կարգավարների աշխատանքի պատճառով ավիաչվերթերի ուշացումների 33 տոկոսի համար», - հավելել Է նա:
Ըստ որում, սենատորը նշել է, որ ուշացումների պատճառով ավիաընկերությունների տարեկան կորուստները գնահատվում են մոտավորապես 300 միլիոն եվրո: Սակայն, նրա խոսքով՝ ավիաչվերթերի ուշացումները կապված են ոչ միայն գործադուլների, այլեւ հնացած սարքավորանքի հետ, որն օգտագործում են ֆրանսիացի կարգավարները:

Треть задержек авиарейсов в Европе связаны с забастовками диспетчеров во Франции
Ответственность примерно за треть задержанных авиарейсов в Европе в период с 2004 по 2016 год лежит на французских авиадиспетчерах, сообщает газета Le Parisien со ссылкой на доклад финансового комитета Сената Франции.
«Каждый день забастовок во Франции оказывает намного более сильное влияние на движение в европейском воздушном пространстве, чем забастовки во всех других европейских странах», - приводит газета слова автора доклада - французского сенатора Венсана Капо-Канелля.
В опубликованном в понедельник докладе говорится, что французские авиадиспетчеры стали рекордсменами по количеству забастовок за этот период - в общей сложности они длились 254 дня.
«Наша страна несет ответственность за 33% задержек авиарейсов в Европе из-за работы диспетчеров», - добавил он. При этом сенатор отметил, что ежегодные потери авиакомпаний в связи с задержками оцениваются примерно в 300 млн евро.
Однако, по его словам, задержки авиарейсов связаны не только с забастовками, но и с устаревшим оборудованием, которое используют французские диспетчеры.