Երաշտն ընդգրկել է Ուկրաինայի տարածքի քառորդ մասը
Երաշտ է դիտվում Ուկրաինայի տարածքի կառորդ մասում, հիմնականում՝ երկրի հարավարևելյան մասում, հայտնում է «Интерфакс-Украина»-ն՝ հղում անելով Հիդրոօդերևութաբանական կենտրոնի ագրոմետեորոլոգիական բաժնի ղեկավար Տատյանա Ադամենկոյին:
«Երաշտն ընդգրկել է Ուկրաինայի հարավարեւելյան մասը: Դրա ճիրաններում են հայտնվել առավելապես Չապորոժիեի, Խերսոնի և Խարկովի մարզերը: Անձրևները չափազանց անհամաչափ էին: Կարելի է ասել, որ խիստ երաժշտ է դիտվում Ուկրաինայի 25 տոկոս տարածքում», - ասել է նա:
Ադամենկոյի խոսքով՝ Ուկրաինայում հացահատիկի բերքի կանխատեսումն Ուկրհիդրոմետկենտրոնը կհրապարակի մինչև հունիսի վերջը:
Ինչպես տեղեկացվել է ավելի վաղ, Համաուկրաինական ագրարային ռադայի տվյալների վկայակոչմամբ, Ուկրաինայի հարավային, կենտրոնական ու արևելյան մարզերում հաստատված երաշտը կարող Է հանգեցնել հացահատիկի մոտավորապես 50 տոկոսի կորստին:

Засуха охватила четверть территории Украины
Засуха наблюдается на 25% территории Украины, в основном в юго-восточной части страны, сообщила агентству «Интерфакс-Украина» руководитель агрометеорологического отдела Гидрометцентра Татьяна Адаменко.
«Засуха охватила юго-восточную часть Украины. Больше всего она зацепила Запорожскую, Херсонскую и Харьковскую области. Дожди были очень неравномерные. Можно говорить, что сильная засуха наблюдается на 25% территории Украины», - сказала она.
По словам Адаменко, новый прогноз по урожаю зерновых на Украине Укргидрометцентр обнародует к концу июня.
Как сообщалось ранее со ссылкой на данные Всеукраинской аграрной рады, засуха в южных, центральных и восточных областях Украины может привести к потере порядка 50% урожая зерновых.