Իսպանիայի թագավորի փեսան ներկայացել է բանտ՝ կրելու պատիժը
Իսպանիայի թագավորի փեսան՝ արքայադուստր Կրիստինա Ինյակիի ամուսինը՝ Ունդարգարինը, երկուշաբթի ներկայացել է Ավիլա նահանգի բանտ, հայտնել է El Pais թերթը:
Թերթը ճշտում է, որ Ուրդանգարինը Ժնեւից Մադրիդ է ժամանել հունիսի 17-ի երեկոյան: Իսպանիայի Պալմա քաղաքի (Բալեարյան կղզիներ) դատական իշխանությունները հունիսի 13-ին Ունդարգարինին հինգ օր էին տվել այն բանի համար, որ նա կամավոր ներկայանա Իսպանիայի ցանկացած բանտ:
Ավելի վաղ Իսպանիայի Գերագույն դատարանը նրան մեղավոր էր ճանաչել Նոոսի հիմնադրամի հետ կապված կոռուպցիոն գործով և դատապարտել հինգ տարի եւ 10 ամիս բանտարկության:
Ուրդանգարինը մեղադրվել Էր այն բանում, որ նրա Նոոս սպորտային հիմնադրամը, որը գրանցված Է որպես ոչ առևտրային կազմակերպություն, օգտագործվել է տեղական իշխանություններից բարձրացված գներով պարտավորագրեր ստանալու համար, իսկ շահույթը փոխանցվել է նրա անձնական հաշիվներին:
Քրեական գործը 2010 թվականին հարուցվել էր այն դատավորի կողմից, որը հետաքննում էր կոռուպցիան Բալեարյան կղզիների պաշտոնյաների շրջանում:

Зять испанского короля явился в тюрьму для отбывания заключения
Зять испанского короля, муж инфанты Кристины Иньяки Ундаргарин явился в понедельник в тюрьму провинции Авила,  сообщает в понедельник газета El Pais.
Газета уточняет, что Урдангарин прибыл в Мадрид из Женевы вечером в воскресенье. Судебные власти испанского города Пальмы (Балеарские острова) 13 июня дали Ундаргарину пять дней на то, чтобы он добровольно явился в любую тюрьму Испании.
Ранее Верховный суд Испании признал его виновным по коррупционному делу, связанному с фондом Ноос, и приговорил к пяти годам и 10 месяцам заключения.
В отношении Урдангарина были выдвинуты обвинения в том, что его спортивный фонд Ноос, зарегистрированный как некоммерческая организация, использовался для получения от местных властей контрактов по завышенным ценам, а прибыль поступала на его личные счета.
Уголовное дело было открыто в 2010 году судьей, который расследовал коррупцию среди чиновников на Балеарских островах.