Աթենքն ու Սկոպյեն ստորագրել են համաձայնագիր՝ Մակեդոնիայի Հանրապետությունը վերանվանելու մասին
Հունաստանի ու նախկին հարավսլավիական հանրապետություն Մակդեոնիայի արտգործնախարարներ Նիկոս Կոտզիասն ու Նիկոլա Դիմիտրովը ստորագրել են համաձայնագիր Մակդեոնիայի նոր սահմանադրական անվան մասին։ Համաձայնագրի տակ ստորագրել է նաև ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Մեթյու Նիմիցան, որը միջնորդի դեր է կատարել բանակցություններում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ըստ համաձայնագրի՝ երկիրը կոչվելու է Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետություն:
Ստորագրման արարողությունը անցել է Պսարադես ավանում՝ երկու երկրների սահմանին, վարչապետեր Ալեքսիս Ցիպրասի ու Զորան Զաեւի ներկայությամբ։
Ցիպրասը հայտնել է, որ ստորագրման արարողությունը «հանդիպում է պատմության հետ»։
«Այստեղ չկան հաղթողներ կամ պարտվողներ», - ասել է Ցիպրասը՝ նշելով, որ ինքը դիմում է ոչ միայն երկու երկրների, այլև՝ ամբողջ Բալկանների ժողովուրդներին։
Ցիպրասը շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Մեթյու Նիմիցային՝ վեճի կարգավորմանն ուղղված բազմամյա ջանքերի համար;
Զաևն էլ իր կողմից հայտնել է, որ համաձայնագիրը ռազմավարական նշանակություն ունի։
«Մենք վերջ են տվել բազմամյա տարաձայնություններին», - ասել է նա։
«Համաձայնագիրը սահանում է վստահություն երկու երկրների, դրանց քաղաքացիների միջև։ Մենք բարեկամություն ենք սահմանում երկու երկրների միջև։ Մենք գործընկերներ ու դաշնակիցներ ենք։ Տարածաշրջանում ստեղծվում է նոր իրողություն», - ասել է Զաեւը։
Նրա խոսքով՝ պայմանագիրը օգուտ կտա երկու երկրների թե տնտեսական, թե առևտրային հարաբերություններին։
Ստորագրումից հետո Զաևը հանել է փողկապը ու այն նվիրել Ցիպրասին՝ Հունաստանի վարչապետը մինչ այդ հայտնել էր, որ սկսելու է կրել փողկապներ, երբ իրեն հաջողվի նվազեցնել Հունաստանի պետական պարտքը։

Афины и Скопье подписали соглашение о новом названии Македонии
Министры иностранных дел Греции Никос Котзиас и бывшей югославской республики Македония Никола Димитров подписали в воскресенье соглашение о новом конституционном названии Македонии. Подпись под соглашением поставил также спецпредставитель генсека ООН Мэтью Нимица, выступивший посредником на переговорах, передает РИА Новости.
Согласно соглашению, страна будет называться Республика Северная Македония.
Церемония подписания прошла в посёлке Псарадес в районе озёр Преспа, на границе двух стран, в присутствии премьер-министров Алексиса Ципраса и Зорана Заева.
Ципрас заявил, что церемония подписания — это «встреча с историей».
«Здесь нет победивших или проигравших», — сказал Ципрас, отметив, что он обращается не только к народам двух стран, но и всех Балкан.
Ципрас поблагодарил спецпредставителя генсека ООН Мэтью Нимица за многолетние усилия по разрешению спора.
Со своей стороны Заев заявил, что соглашение имеет стратегическое значение.
«Мы положили конец многолетним разногласиям», - сказал он.
«Соглашение устанавливает доверие между двумя странами, их гражданами. Мы устанавливаем дружбу между двумя странами. Мы партнёры и союзники. В регионе создаётся новая действительность», — сказал Заев.
По его словам, договор пойдёт на пользу и экономическим, торговым отношениям двух стран.
После подписания Заев снял свой галстук и подарил его Ципрасу — греческий премьер ранее обещал, что начнёт носить галстуки, когда ему удастся уменьшить госдолг Греции.