ԱՄՆ սենատը հավանություն է տվել պաշտպանական բյուջեի նախագծին, որը պատժամիջոցներ է նախատեսում Թուրքիայի դեմ
19/06/2018 15:07
ԱՄՆ սենատն ընդունել է 2019 թվականի համար նախատեսված պաշտպանության ոլորտի բյուջեի նախագծի իր տարբերակը, որով նախատեսվում է պատժամիջոցներ սահմանել Թուրքիայի դեմ՝ ռուսական C-400 զենիթահրթիռային համակարգերը ձեռք բերելու դեպքում։
«Թուրքիայի և ՌԴ-ի միջև նման խոշոր գործարքի իրականացումը փաստացի հակասում է 2017 թվականին ընդունված Եվրոպայում և Եվրասիայում ռուսական ազդեցությանը հակազդելու մասին օրենքին։ Նախագահը պետք է բարեխղճորեն կիրառի այս օրենքը՝ գործի դնելով համապատասխան պատժամիջոցներ ցանկացած ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի դեմ, որը կապ ունի նման խոշոր գործարքի հետ», - ասված է փաստաթղթում։
Պաշտպանության ոլորտի բյուջեի տվյալ նախագիծը մեկն է երկուսից, որոնք ներկայացված են ամերիկացի օրենսդիրների դիտարկմանը՝ համապատասխան որոշման համար։ Երկրորդ նախագիծը ստորին պալատի նախաձեռնությունն է ու արդեն հաստատված է տվյալ պալատի կողմից։
Երկու նախագծերն ի վերջո նախատեսվում է միացնել իրար ու դնել վերջնական քվեարկության։
Հայտնի է, որ բյուջեի նախագծի՝ ստորին պալատի տարբերակում խոսքը ոչ թե պատժամիջոցների, այլ С-400-ի գնման դեպքում Թուրքիային ամերիկյան զինատեսակների մատակարարման հարցի մասին է։

В США одобрили проект оборонного бюджета
Сенат США в понедельник принял свой вариант проекта оборонного бюджета на 2019 год, который предусматривает введение санкций в отношении Турции в случае закупки той российских зенитно-ракетных комплексов C-400, следует из текста законопроекта.
«Если Турецкая Республика закупит системы противовоздушной обороны С-400 у Российской Федерации, такая закупка будет представлять собой крупную сделку, подпадающую под раздел 231 (а) Закона о противодействии российскому влиянию в Европе и Евразии 2017 года, и президент должен будет добросовестно применить этот Закон путем введения и применения санкций… в отношении любого физического или юридического лица, которое будет причастно к такой крупной сделке», — сказано в документе.
Этот проект оборонного бюджета — один из двух, которые сейчас находятся на рассмотрении американских законодателей. Второй проект инициирован нижней палатой и уже утвержден ею. Два законопроекта впоследствии будут сведены в один, который и будет вынесен на окончательное голосование.
В тексте варианта бюджета нижней палаты также упоминается С-400, однако там речь идет не о санкциях, а о зависимости поставок Турции американских вооружений от закупки российский системы.