Աշխարհում հրազենի շուրջ 85 տոկոսը քաղաքացիական անձանց ձեռքին է
Ամբողջ աշխարհում հրազենի ճնշող մեծամասնությունը՝ մոտ 85 տոկոսը կամ 875 միլիոն միավոր, գտնվում է քաղաքացիական անձանց ձեռքին, հետևում է Small Arms Surwey-ի՝ 2017 թվականի հետազոտությունից:
Տարբեր երկրների զինված ուժերի տնօրինության տակ ընդհանուր առմամբ կա 133 միլիոն մավոր հրազեն (կամ 13 տոկոսը), մինչդեռ ուժային կառույցներին բաժին է ընկնում 23 միլիոն միավոր (կամ 2 տոկոսը):
Քաղաքացիական անձանց ամենամեծ բաժինը, որը հրազեն ունի, ԱՄՆ-ում է: Այստեղ 100 բնակչին միջին հաշվով բաժին է ընկնում 120,5 միավոր զենք: Ընդհանուր առմամբ Նահանգներում քաղաքացիական բնակչության ձեռքին է գտնվում 393 միլիոն միավոր զենք. դա քաղաքացիական անձանց ձեռքին եղած ամբողջ զենքի գրեթե կեսն է:
Բնակչության մեկ շնչի հաշվով հրազենի միավորների թվով ԱՄՆ-ից անմիջապես հետո գալիս են Եմենը, Չեռնոգորիան, Սերբիան և Կանադան:

Около 85% огнестрельного оружия в мире оказалось у гражданских лиц
Подавляющее большинство огнестрельного оружия во всем мире - около 85% или 875 млн единиц - находится в руках гражданских лиц, следует из исследования Small Arms Surwey за 2017 год, сообщает «Интерфакс»
В распоряжении Вооруженных сил разных стран в общей сложности находится примерно 133 млн единиц огнестрельного оружия (или 13%), в то время как на силовые структуры приходятся 23 млн единиц (или 2%).
Самая высокая доля гражданских лиц, владеющих огнестрельным оружием, - в США. Здесь на 100 жителей в среднем приходятся 120,5 единицы оружия. В общей сложности в руках гражданского населения в Штатах находятся 393 млн единиц оружия - это почти половина всего оружия в руках гражданских.
Следом за США по числу единиц огнестрельного оружия на душу населения идут Йемен, Черногория, Сербия и Канада.