Իրանի ԱԳՆ. Մերձավոր Արևելքում 80 միջուկային մարտալիցք է տեղակայված
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ Մերձավոր Արևելքում գտնվում է մոտ 80 միջուկային մարտալիցք, բայց դրանցից ոչ մեկը չի պատկանում Իրանին, հայտնել է Mehr գործակալությունը:
«Մերձավոր Արևելքում տեղակայված է առնվազն 80 միջուկային մարտագլխիկ: Դրանցից ոչ մեկը չի գտնվում Իրանում», - հայտարարել է Զարիֆը: Նախարարը հավելել է, որ այդ միջուկային մարտալիցքերը պատկանում են «պատերազմ հրահրողներին, որոնք բարձրաձայնում են ռազմական միջուկային ծրագրի բնագավառում իբր առկա իրանական հավակնությունների մասին»:
«Եկել է իրական տարածաշրջանային ու ոչ տարածաշրջանային սպառնալիքների շուրջ խոսակցություն սկսելու ժամանակը»,-եզրափակել է նա:
Twitter-ի իր Էջում Զարիֆը զետեղել է միջուկային այն մարտալիցքերի թվաքանակին վերաբերող աղյուսակը, որոնք տարբեր երկրներ ունեն 2018 թվականի հունվարի դրությամբ: Ընդ որում՝ նա հղում է արել Խաղաղության խնդիրների ուսումնասիրության Ստոկհոլմի միջազգային ինստիտուտին: Այդ ցուցակում հիշատակված է Իսրայելը՝ 80 միավոր միջուկային զենքով: Մինչդեռ պաշտոնական Իսրայելը չի հաստատում և չի հերքում երկրում մարտագլխիկների առկայությունը:

МИД Ирана: на Ближнем Востоке размещено 80 ядерных зарядов, но Тегерану они не принадлежат
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявил, что на Ближнем Востоке находится около 80 ядерных зарядов, но ни один из них не принадлежит Ирану,  сообщает агентство Mehr.
"На Ближнем Востоке размещены как минимум 80 ядерных боеголовок. Ни одна из них не находится в Иране", - заявил Зариф. Министр добавил, что эти ядерные заряды принадлежат "подстрекателям войны, которые громко кричат о якобы имеющихся иранских амбициях" в области военной ядерной программы. "Пришло время начать разговор о подлинных региональных и нерегиональных угрозах", - заключил он.
На своей странице в Twitter Зариф разместил таблицу с количеством ядерных зарядов, имеющихся у различных стран по состоянию на январь 2018 года, со ссылкой на Стокгольмский международный институт исследования проблем мира. В этом списке упомянут Израиль с 80 единицами ядерного оружия. При этом официально Израиль не подтверждает и не опровергает наличие у него боеголовок.