Ավստրալիայում մահացել է մոլորակի ամենածեր օրանգուտանը
Աշխարհի ամենածեր սումատրական օրանգուտանը՝ Պուա անունով էգ կապիկը, 62 տարեկանում մահացել է Պերտ քաղաքի կենդանաբանական այգում: Այս մասին հայտնում է կենդանաբանական այգու մամուլի ծառայությունը:
«Պուանը ոչ միայն մեր հաստատության ամենահին բնակիչն էր, նա մեր թալիսմանն էր,- նշել է կենդանաբանական այգու՝ պրիմատների գծով գլխավոր մասնագետ Հոլի Թոմսոնը,- Հենց Պուանից է սկսվել մեր՝ մարդանման կապիկների արհեստական բազմացման ծրագիրը, և նա դա հատուկ դեր ունի այս նախաձեռնության հաջողության գործում»:
Կենդանաբանական այգու տվյալներով՝ Պուանը 11 օրանգուտանի մայր է, որի 54 հետնորդներն ապրում են աշխարհի տարբեր կենդանաբանական այգիներում:

В Австралии умер старейший на планете орангутанг
Старейший в мире суматранский орангутанг - самка по кличке Пуан умерла в зоопарке города Перт в возрасте 62 лет. Об этом сообщает пресс-служба зоопарка.
«Пуан была не только старейшим обитателем нашего учреждения, она была нашим талисманом, - отмечает главный специалист зоопарка по приматам Холли Томсон. - Именно с Пуан началась наша программа по искусственному размножению человекообразных обезьян, и ей принадлежит особая роль в успехе этого начинания».
По информации зоопарка, Пуан является матерью 11 орангутангов, 54 потомка самки проживают в зоопарках по всему миру.