Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգից հրաժարվելը երկրի վարկանիշի վրա բացասական ազդեցություն կարող է ունենալ. Նախարար
19/06/2018 15:15
Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգից հրաժարվելը կամ կրկին հետաձգելը երկրի վարկանիշի վրա բացասական ազդեցություն կարող է ունենալ, ԱԺ արտահերթ նիստում «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց հարցով հիմնական զեկուցող ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
«Ռեպուտացիոն ռիսկը մշտապես կա, երբ այս կամ այն գործընկերոջ վարքագիծը դառնում է պակաս կանխատեսելի: Այս դեպքում, երբ պետությունը պատասխանատու հայտարարություն է անում և պատասխանատու միջոց է փորձում օգտագործել՝ ապահովելու այն խնդիրը, որը ծառացած է իր առջև ու նահանջում է իր որոշումից, դա ակնհայտ պարունակում է ռեպուտացիոն ռիսկ», - նշեց Ջանջուղազյանը։
Նա ընդգծեց, որ միջոցների օգտագործման համար բավական հեղինակավոր կառավարիչներ են ներգրավված:
Նախագծով առաջարկվում է կուտակային պարտադիր համակարգին մասնակցող և հուլիսի 1-ից դրան միացող քաղաքացիների եկամտի 10 տոկոսի կուտակումը ձևավորել 2.5 և 7.5 տոկոս համամասնությամբ 2.5 տոկոսը կվճարի քաղաքացին, 7.5 տոկոսը՝ պետությունը:
Ներկա կարգավորմամբ կենսաթոշակային համակարգի մասնակիցը կուտակում է իր եկամտի 10 տոկոսը՝ 5 տոկոսը վճարում է անձը, 5 տոկոսը՝ անձի օգտին պետությունը:

Отказ от обязательной накопительной пенсионной системы может негативно повлиять на рейтинг страны – Атом Джанджугазян
19/06/2018 15:53
Отказ от обязательной накопительной пенсионной системы или очередное откладывание  реализации норм закона может негативно повлиять на рейтинг страны, заявил сегодня в ходе обсуждения проекта о внесении дополнений в закон «О накопительных пенсиях» в парламенте основной докладчик по вопросу министр финансов Армении Атом Джанджугазян.
«Репутационный риск постоянно присутствует, когда поведение того или иного партнера становится менее прогнозируемым. В данном случае, когда государство делает соответствующее заявление и пытается применить ответственную меру для обеспечения этой задачи, а затем отступает от своего решения – содержит явный репутационный риск», - отметил Джанджугазян.
Он подчеркнул, что для использования этих финансовых средств привлечены довольно авторитетные управляющие.
Согласно предлагаемому законопроекту, с 1-го июля накопление 10 % базового дохода участвующих в пенсионной системе граждан будет формироваться следующим образом: 2,5 процента платит лицо, 7,5 процентов – вносятся в пользу участника из государственного бюджета.
В соответствии с действующим регулированием, накопительные взносы уплачиваются по ставке 10 процентов базового дохода следующим образом: работники платят накопительный взнос в размере 5% базового дохода, а остальные 5% платит государство.