ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ժամանել է Մոսկվա
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը ժամանել է Մոսկվա, որտեղ նախատեսում է հանդիպել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ և ներկա լինել ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության Պորտուգալիա-Մարոկո մրցաղախին: Ռուսաստան Գուտերիշի այցը կտևի երկու օր, փոխանցում է ТАСС-ը:
Լավրովի հետ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի բանակցությունները տեղի կունենան հունիսի 21-ին, իսկ այսօր Գուտերիշը ֆուտբոլի կգնա «Լուժնիկի»: Պուտինի հետ հանդիպման ամսաթիվն առայժմ չեն հայտնել ոչ Կրեմլը, ոչ էլ Գուտերիշի մամուլի ծառայությունը:
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ մտադիր է Մոսկվա այցն օգտագործել երկրի ղեկավարության հետ ՄԱԿ-ին առնչվող խնդիրները քննարկելու համար: Գուտերիշի այցի ծրագրով նաև մասնակցություն է նախատեսված «Վալդայ» միջազգային դիսկուսիոն ակումբի հանդիպմանը:

Генсек ООН прибыл в Москву
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш прибыл в Москву, где планирует встретиться с президентом РФ Владимиром Путиным, главой МИД РФ Сергеем Лавровым и посетить матч Португалия - Марокко на чемпионате мира по футболу. Самолет с Гутерришем приземлился в одном из столичных аэропортов,  передает ТАСС.
Визит Гутерриша в Россию продлится два дня. Его переговоры с Лавровым пройдут в четверг, а в среду генсек пойдет на футбол в "Лужники". Дату встречи с Путиным пока не объявлял ни Кремль, ни пресс-служба Гутерриша.
Гутерриш ранее заявил, что намерен использовать поездку в РФ, чтобы обсудить с руководством страны сотрудничество по проблематике ООН на различных направлениях. В программе генерального секретаря также участие во встрече международного дискуссионного клуба "Валдай".