Ժողովրդավար Արցախն ավտորիտար Ադրբեջանի մաս չի կարող կազմել. Արա Բաբլոյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 20-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի նախագահ Ժակ Մարիլոսյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով պատվիրակության այցը Հայաստան, ընդգծել է հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակը:
Երկկողմ միջպետական հարաբերություններում ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է երկու երկրների օրենսդիր մարմիններում ձեւավորված բարեկամական խմբերի դերը:
Կարեւորելով Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացումը Հայաստանում` Արա Բաբլոյանը նշել է, որ այն լրացուցիչ հարթակ է հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների առավել զարգացման եւ խորացման համար:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացմանը՝ խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ֆրանսիացի գործընկերները կաջակցեն ինչպես Ֆրանսիայի, այնպես էլ Եվրոպական մյուս երկրների խորհրդարաններում համաձայնագիրը վավերացնելու գործում:
Արա Բաբլոյանը, բարձր գնահատելով Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ ճանապարհով կարգավորման գործում, նշել է. «Շնորհակալ ենք Ֆրանսիային այս հակամարտությանը խաղաղ լուծում տալուն ուղղված ջանքերի համար: Ժողովրդավար Արցախն ավտորիտար Ադրբեջանի մաս չի կարող կազմել»: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է ֆրանսիացի պատգամավորների այցերն Արցախ` հակամարտության նախապատմության մասին համակողմանիորեն իրազեկվելու եւ ստացած տպավորությունները գործընկերների հետ կիսվելու տեսանկյունից:
Արա Բաբլոյանը, անդրադառնալով հայաստանյան ներքաղաքական զարգացումներին, ընդգծել է. «Մեզ համար կարեւոր է Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությունը, տնտեսության շարունակական զարգացումը, բնակչության բարեկեցության ապահովումը եւ ժողովրդավարության առավել զարգացումն ու ամրապնդումը»:
Ժակ Մարիլոսյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին է փոխանցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ֆրանսուա դը Ռյուժիի ջերմ ողջույնները:
Պատվիրակության ղեկավարը կարեւորել է բարեկամական խմբերի ակտիվ գործունեությունը՝ ուղղված հայ-ֆրանսիական կապերի ամրապնդմանը:
Ֆրանսիացի պատգամավորը, անդրադառնալով աշնանը Երեւանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացմանը, նշել է, որ այն լավ հնարավորություն է Հայաստանն աշխարհին առավել ճանաչելի դարձնելու տեսանկյունից:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում ֆրանսիական կրթական հաստատությունների գործունեությանը, կարեւորել երկկողմ փոխայցերը, հայ-ֆրանսիական կապերի խորացումը տարբեր ոլորտներում, հատկապես` տնտեսության բնագավառում:

Демократический Арцах не может быть частью авторитарного Азербайджана – Ара Баблоян
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян принял делегацию, возглавляемую председателем депутатской группы дружбы Франция – Армения Французской Республики Жаком Малиносяном, передает пресс-служба парламента Армении.
Глава парламента, приветствуя визит делегации в Армению, подчеркнул высокий уровень армяно-французских дружественных отношений.
В межгосударственных двусторонних отношениях председатель парламента особо выделил роль сформировавшихся в законодательных органах обеих стран групп дружбы.
Подчеркнув важность проведения в Армении Саммита Франкофонии, Ара Баблоян отметил, что это дополнительная платформа для еще большего развития и углубления армяно-французских отношений.
Обратившись к подписанному между Арменией и Евросоюзом Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, глава парламента выразил надежду, что французские партнеры посодействуют ратификации документа парламентами Франции и других стран ЕС.
А.Баблоян, высоко оценив роль Франции как страны-сопредседателя МГ ОБСЕ в мирном урегулировании карабахского конфликта, отметил: «Признательны Франции за усилия в мирном решении конфликта. Демократический Арцах не может быть частью авторитарного Азербайджана». В данном контексте спикер парламента Армении подчеркнул важность визитов французских депутатов в Арцах – с точки зрения всестороннего ознакомления с предысторией конфликта и представления своих впечатлений коллегам.
Коснувшись внутриполитических развитий в Армении, Ара Баблоян подчеркнул: «Для нас важны безопасность Армении и Арцаха, неуклонное развитие экономики, обеспечение благополучия населения и максимальное развитие и упрочение демократии».
Ж.Малиносян, поблагодарив за прием, передал спикеру парламента Ара Баблояну теплые приветствия председателя Национального Собрания Франции Франсуа де Рюжи.
Руководитель делегации подчеркнул важность активной деятельности групп дружбы, направленной на укрепление армяно-французских связей.
Французский депутат, затронув проведение в Ереване осенью Саммита Франкофонии, отметил, что это хорошая возможность достойно представить миру Армению.
Собеседники обратились к деятельности в Армении французских учебных заведений, подчеркнули важность двусторонних визитов, углубления армяно-французских связей в различных областях, особенно в сфере экономики.