Նյու Յորքը սպառնացել է հայց ներկայացնել Սպիտակ տան դեմ՝ միգրացիոն քաղաքականության պատճառով
ԱՄՆ Նյու Յորք նահանգի իշխանությունները հայտարարել են նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի դեմ հայց ներկայացնելու մտադրության մասին՝ նրա միգրացիոն քաղաքականության պատճառով, որը ենթադրում է Մեքսիկայի հետ սահմանին ներգաղթյալների ընտանիքների բաժանում, ինչը խախտում է ներգաղթյալների սահմանադրական իրավունքները: Այդ մասին հայտարարել է նահանգապետ Էնդրյու Կուոմոն, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մենք չենք հանդուրժի, որ դաշնային կառավարությունը խախտի երեխաների և նրանց ծնողների սահմանադրական իրավունքները: Նյու Յորք նահանգը կգործի և հայց կներկայացնի՝ վերջ դնելու համար այդ անսիրտ և ներգաղթյալների համայնքների վրա կանխամտածված հարձակմանը», - հայտարարել է Կուոմոն:
Այս տարվա ապրիլին ԱՄՆ արդարադատության նախարար Ջեֆ Սեշնսը հայտարարել է ԱՄՆ-ի հարավ-արևմուտքում սահմանն անօրինական կերպով հատող ընտանիքների նկատմամբ «զրոյական հանդուրժողականության» քաղաքականության մասին: Այդ քաղաքականությամբ, մասնավորապես, ենթադրվում է երեխաների և ծնողների բաժանում: Դա տեղի է ունենում այն պատճառով, որ երեխաները չեն կարող ծնողների հետ մնալ ժամանակավոր պահման վայրերում:

Нью-Йорк пригрозил иском против Белого дома из-за миграционной политики
Власти штата Нью-Йорк заявили о намерении подать иск против администрации американского президента Дональда Трампа из-за его миграционной политики, подразумевающей разделение семей мигрантов на границе с Мексикой, что нарушает конституционные права мигрантов, заявил губернатор штата Эндрю Куомо, передает РИА Новости.
«Мы не потерпим, чтобы федеральное правительство нарушало конституционные права детей и их родителей. Штат Нью-Йорк будет действовать и подаст иск, чтобы положить конец этому бессердечному и преднамеренному нападению на общины мигрантов», — завил Куомо.
В апреле этого года глава министерства юстиции США Джефф Сешнс объявил о политике «нулевой терпимости» в обращении с семьями, которые нелегально пересекают границу на юго-западе США. Данная политика заключается, в частности, в разделении детей и родителей. Это происходит из-за того, что дети не могут находиться с родителями в изоляторе временного содержания под стражей.