Ընտրական բարեփոխումները պետք է իրականացվեն քաղաքական համաձայնությամբ. Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հաձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 20-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր, դիմում-բողոքների հանձնաժողովի անդամ Գերո Շտորյոհանի հետ, տեեղկացնում են ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից։
Հանդիպման ընթացքում Արմեն Աշոտյանը կարևորել է երկու երկրների խորհրդարանների միջև առկա հարաբերությունները, դրանց զարգացման հնարավորությունները, կարևորել միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջև համագործակցության ակտիվացումը:
Ըստ աղբյուրի, կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին, գալիք խորհրդարանական ընտրություններն:
«Ընտրական բարեփոխումները պետք է իրականացվեն քաղաքական համաձայնությամբ, հանրային ներգրավվածությամբ և բացառապես միջազգային սկզբունքների, մասնավորապես`  Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկությունների հիման վրա», - նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների արդյունավետ կիրառման շուրջ. կարեւորվել է եվրոպական փորձի ուսումնասիրությունը և ըստ համապատասխանության` փորձի կիրառումը:
Գերմանացի պատգամավորը հույս է հայտնել հանդիպել Արմեն  Աշոտյանին աշնանը Գերմանիայի Բունդեսթագում` որպես հայ-գերմանական միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավարի` քննարկելու համագործակցության ևւ փոխադարձ հետաքրքրության ոլորտների բազմաթիվ այլ հարցեր:

Избирательные реформы должны проводиться при политическом консенсусе – Армен Ашотян
Председатель постоянной комиссии парламента Армении по внешним связям Армен Ашотян встретился с депутатом Бундестага ФРГ, членом комиссии по заявлениям-жалобам Геро Шторйоханном,сообщает пресс-служба парламента Армении.
В ходе встречи Армен Ашотян отметил важность развития существующих отношений между парламентами двух стран, возможности активизации сотрудничества между межпарламентскими группами дружбы.
Согласно источнику, стороны обратились к европейскому вектору внешней политики Армении. В данном контексте Армен Ашотян подчеркнул, что отношения со странами-членами ЕС – один из краеугольных камней внешнеполитической повестки Армении.
Стороны коснулись также внутриполитических развитий в Армении, предстоящих парламентских выборов.
«Избирательные реформы должны проводиться при политическом консенсусе, с вовлечением общества и исключительно в соответствии с международными принципами, в частности на основе предложений Венецианской комиссии и БДИПЧ/ОБСЕ», - отметил Армен Ашотян.
На встрече также состоялся обмен мнениями по эффективному применению механизмов парламентского контроля – подчеркнута важность изучения и соответственного применения европейского опыта.
Немецкий депутат выразил надежду на встречу с А.Ашотяном в Бундестаге осенью как с членом армяно-германской межпарламентской группы дружбы – для обсуждения представляющих взаимный интерес различных сфер сотрудничества.