Իրանը հրաժարվել է ՕՊԵԿ+ հանդիպման մասնակցությունից
Իրանի նավթի նախարար Բիժար Նամդար Զանգանեն հայտարարել է, որ հունիսի 23-ին չի մասնակցի ՕՊԵԿ+ հանդիպմանը, հայտնում է Gazeta.ru-ն հղում անելով Reuters-ին:
Ուրբաթ՝ հունիսի 23-ին, ՕՊԵԿ անդամ երկրները կարտելի մեջ չմտնող պետությունների հետ կքննարկեն նավթի արդյունահանման ծավալների աճի հարցը: ԱՄՆ-ն այսպիսի միջոցառումներին կողմ է, որպեսզի շուկայում նավթի գինը նվազի: Ռուսաստանը ևս աջակցում է արդյունահանման մեծացմանը:
«Ես չեմ հավատում, որ այդ հանդիպմանը կկարողանանք համաձայնության հասնել: ՕՊԵԿ-ն այն կազմակերպությունը չէ եւ հետեւում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրահանգներին», - ասել է Զանգանեն:

Иран отказался от участия во встрече ОПЕК+
Министр нефти Ирана Бижар Намдар Зангане объявил, что не будет участвовать во встрече ОПЕК+ 23 июня, сообщает Gazeta.ru  со ссылкой на Reuters.
В пятницу, 23 июня, страны ОПЕК обсудят с государствами, которые не входят в картель, повышение объемов добычи нефти. США выступают за такие меры, чтобы стоимость ресурса на рынке снизилась; Россия также поддерживает увеличение добычи.
«Я не верю, что на этой встрече мы сможем достичь соглашения. ОПЕК — не та организация, которая следует инструкциям президента [США Дональда] Трампа», — сказал Зангане.