Լոնդոնը Ուկիաինայի պատճառով սառեցնելու է «Գազպրոմի» ակտիվները
Լոնդոնի առևտրային հարցերով դատարանը թույլատրել է սառեցնել «Գազպրոմ» ընկերության ակտիվները Մեծ Բրիտանիայի տարածքում ուկրաինական «Նավթոգազի» միջնորդության համաձայն, հայտնել է ուկրաինական ընկերությունը:
Դա անհրաժեշտ է Ստոկհոլմի արբիտրաժային դատարանի՝ 2.6 մլրդ դոլար վճարելու մասին որոշման ապահովման համար:
Դատավճռի համաձայն՝ որոշման ընդունումից հետո 48 ժամվա ընթացքում «Գազպրոմը» պարտավորվում է ուկրաինական ընկերությանը տրամադրել Անգլիայում և Ուելսում ավելի քան 50 000 դոլար արժողությամբ իր ողջ ունեցվածքի ցանկը:
Ուկիաինական ընկերությունը զգուշացրել է ռուսական կոնցեռնի հետ համագործակցող 17 բանկի լոնդոնյան մասնաճյուղերին առ այն, որ նրանք չեն կարող նպաստել «Գազպրոմի» ակտիվների կրճատմանը:

Лондон заморозит имущество «Газпрома» из-за Украины
Коммерческий суд Лондона разрешил заморозку активов «Газпрома» на территории Великобритании по ходатайству «Нафтогаза», сообщила украинская компания.
Это необходимо для обеспечения решения Стокгольмского арбитража о выплате 2,6 миллиарда долларов, напомнили в «Нафтогазе».
Согласно решению суда, в течение 48 часов после получения решения суда «Газпром» обязан предоставить «Нафтогазу» список всего своего имущества стоимостью более 50 тысяч долларов в Англии и Уэльсе.
Украинская компания предупредила лондонские офисы 17 банков, сотрудничающих с российским концерном, о том, что они не могут способствовать сокращению активов «Газпрома».