Սիրիական հակամարտությանը Անկարայի միջամտությունը սաստկացնում Է քաոսը, հայտարարել է Դեմիրթաշը
Սիրիական հակամարտությանը թուրքական բանակի միջամտությունն ուղղված չէ այդ երկրում խաղաղության հաստատմանը, այլ միայն սաստկացնում է քաոսը: РИА Новости-ին հայտարարել է քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատիայի կուսակցությունից Թուրքիայի նախագահի թեկնածու Սելահաթին Դեմիրթաշը:
«Սիրիական հակամարտությանը Թուրքիայի անմիջական միջամտությունը կապված չէ Սիրիայում խաղաղություն հաստատելու մտադրության հետ: Անկարան նախևառաջ փորձում է իրենով անել այդ տարածաշրջանում քրդերի նվաճումները, իսկ դա, իր հերթին, էլ ավելի է խճողում այնտեղ շարունակվող քաոսը: Կառավարող կուսակցությունը և Էրդողանը ռազմական այդ գործողություններով փորձում են ստանալ ազգայնականորեն տրամադրված ընտրողների ձայները: Բոլոր այդ քայլերը չեն ծառայում կայուն խաղաղությանը», - ասել է Դեմիրթաշը:
Նա կոչ է արել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին՝ երկխոսություն սկսել սիրիացի քրդերի հետ:
«Եթե Ասադը նոր ժողովրդավարական Սիրիա կառուցելու ծրագիր ունի, նա պետք Է բանակցություններ վարի հասարակության բոլոր մասերի ներկայացուցիչների հետ: Հարկավոր է, որ միջազգային հանրակցությունը աջակցի բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու և իրենց խնդիրները երկխոսության ճանապարհով լուծելու Սիրիայի ժողովուրդների ձգտմանը», - հավելել է քաղաքական գործիչը:

Вмешательство Анкары в сирийский конфликт усиливает хаос, заявил Демирташ
Вмешательство турецкой армии в сирийский конфликт не направлено на установление мира в этой стране, а лишь увеличивает хаос,  заявил РИА Новости кандидат в президенты Турции от прокурдской Партии демократии народов Селахаттин Демирташ.
"Непосредственное вмешательство Турции в сирийский конфликт не связано с намерением установить мир в Сирии. Прежде всего, Анкара пытается прибрать к рукам завоевания курдов в том регионе, а это, в свою очередь, еще больше углубляет продолжающийся там хаос. Правящая партия и Эрдоган этими военными операциями пытаются получить голоса националистически настроенных избирателей. Все эти шаги не служат стабильному миру", — сказал Демирташ.
Он призвал президента Сирии Башара Асада вступить в диалог с сирийскими курдами.
"Известно, что до начала гражданской войны режим Асада постоянно давил на курдов. Сейчас конъюнктура совершенно другая. Если у Асада есть план построить новую демократическую Сирию, он должен вести переговоры с представителями всех частей общества. В высшей степени важно создать дорожную карту, которая будет направлена на создание свободного политического пространства, проведение честных выборов. Нужно, чтобы международное сообщество поддерживало стремление народов Сирии сесть за стол переговоров и решить свои проблемы путем диалога", — отметил политик.