Ժողովրդավարական փոփոխության լավ օրինակ. Յոհանես Հանը՝ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումների մասին
20/06/2018 11:07
ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի աշխատանքային այցը Բրյուսել մեկնարկել է հունիսի 19-ին Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանի հետ հանդիպմամբ, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը Յոհանես Հանին ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները, որոնք հանձնակատար Հանի բնորոշմամբ կարելի է դիտարկել որպես ժողովրդավարական փոփոխության լավ օրինակ: Նախարար Մնացականյանը հանձնակատար Հանին ներկայացրել է կառավարության նոր ծրագիրը և վերջինիս արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացին Եվրամիության կողմից ցուցաբերած շարունակական աջակցության համար:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է կառավարության ծրագրերը և գործունեությունը՝ ուղղված հետևողական բարեփոխումների իրականացմանը, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, օրենքի գերակայությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ այդ նպատակին հասնելու ճանապարհին կարևորելով գործընկերների հետ համագործակցությունը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների շրջանակի։
Նախարար Մնացականյանը տեղեկացրել է կառավարության ծրագրում ամրագրված արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների և գերակայությունների հիման վրա ձեռնարկված քայլերի մասին, որոնք ուղղված են Հայաստանի շահերի պաշտպանությանը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև մտքեր փոխանակեցին Արևելյան գործընկերության ձևաչափում համագործակցության հեռանկարների շուրջ: Այս համատեքստում անդրադարձ է արվել հունիսի 22-ին Մինսկում կայանալիք Արևելյան գործընկերությանն անդամակցող երկրների արտաքին գործերի նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման օրակարգին:
Նախարար Մնացականյանը և հանձնակատար Հանը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային մարտահրավերների և դրանց ուղղությամբ մոտեցումների, գնահատականների և դիրքորոշումների շուրջ։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հանգամանալից անդրադարձել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի առնչությամբ հայկական կողմի դիրքորոշումներին ու առաջնահերթություններին՝ ընդգծելով նաև խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորման անհրաժեշտությունը բանակցային գործընթացի առաջմղման համար։
ԱԳ նախարարը շնորհակալություն է  հայտնել ԵՄ-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը ցուցաբերած հետևողական աջակցության համար։

События в Армении можно рассматривать как хороший пример демократических изменений - Йоханнес Хан
Рабочий визит министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна в Брюссель стартовал 19 июня встречей с комиссаром по Европейской политике соседства и переговорам о расширении Йоханнесом Ханом.
Как сообщает пресс-служба МИД, глава МИД Армении представил Йоханнесу Хану последние развития в Армении, которые, по оценке Хана, можно рассматривать как хороший пример демократических изменений.
Мнацаканян представил программу нового правительства страны и внешнеполитические приоритеты, поблагодарив ЕС за последовательное содействие реформам в Армении.
Глава МИД РА отметил важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС в качестве рамок двусторонних отношений. З. Мнацаканян также представил программы правительства и деятельность, направленные на последовательное проведение реформ, укрепление демократических институтов, верховенства закона, борьбу с коррупцией.
Он проинформировал и о предпринимаемых в рамках программы правительства шагах, направленных на защиту интересов Армении.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы сотрудничества в рамках Европейской политики соседства, а также обменялись мнениями о перспективах сотрудничества в формате Восточного партнерства. В данном контексте обсуждалась повестка дня неофициальной встречи министров иностранных дел стран-членов Восточного партнерства, которая состоится в Минске 22 июня.
Министр Мнацаканян и комиссар Хан обменялись мнениями по региональным и международным вызовам и подходам, оценкам и позициям в этой связи
Министр иностранных дел Армении подробно коснулся позиций и приоритетов армянской стороны касательно процесса мирного урегулирования карабахской проблемы, подчеркнув также необходимость создания способствующей миру атмосферы для продвижения переговорного процесса. Министр иностранных дел поблагодарил ЕС за последовательную поддержку усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ.