Telegram-ով տարածվող վիրուս է հայտնաբերվել
ESET ընկերությունը հայտնաբերել է նոր վիրուս, որը վարակված սարքերը բոթի միջոցով կառավարում է Telegram-ով, հայտնել են ընկերության մամուլի ծառայությունից:
«Տրոյանը թույլ է տալիս հաղորդագրություններ որսալ և ուղարկել, գողանալ տվյալները, կանչեր, ձայնագրություն, սքրինշոթ կատարել, որոշել սարքի տեղադրությունը և փոխել կարգավորումները: Գործառնությունների կառավարման համար Telegram-բոթ ինտերֆեյսում նախատեսված են ինտերակտիվ կոճակներ՝ օգտատերը գործիքակազմ է ստանում ընտրված լրակազմին համապատասխան», - ТАСС-ի փոխանցմամբ՝ նշված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ վնասակար ծրագիրը տարածվում է Android-հավելվածների ոչ պաշտոնական խանութներով, մինչդեռ Google Play-ում այս սպառնալիքը չի հայտնաբերվել:
Վիրուսը քողարկվում է հավելվածի ներքո, որը խոստանում է բիթքոին նվիրել, անվճար ինտերնետ կամ բլոգներում բաժանորդների աճ:
Ծրագիրը տեղադրելուց հետո էկրանին է հայտնվում իրազեկմամբ պատուհան, որ ծրագիրը չի կարող սարքի վրա աշխատել և կհեռացվի, սակայն հետո պատկերն անհետանում է, իսկ վիրուսը շարունակում է գործել: ESET-ից հայտարարել են, որ վարակումների մեծ մասը հայտնաբերվել է Իրանում:

Обнаружен распространяемый через Telegram вирус
Компания ESET обнаружила новый вирус, который управляет зараженными устройствами через Telegram с помощью бота, сообщила пресс-служба компании.
«Троян позволяет перехватывать и отправлять сообщения, красть контакты, совершать вызовы, записывать аудио, делать скриншоты, определять местоположение устройства и менять настройки. Для управления функциями предусмотрены интерактивные кнопки в интерфейсе Telegram-бота – пользователь получает набор инструментов в соответствии с выбранной комплектацией», – передает ТАСС   сообщение компании.
Там отметили, что вредоносная программа распространяется через неофициальные магазины Android-приложений, в то время, как в Google Play этой угрозы не обнаружено.
Вирус маскируется под приложения, обещающие в подарок биткоины, бесплатный интернет или накрутку подписчиков в блогах.
После установки программы на экране появится всплывающее окно с уведомлением, что программа не может работать на устройстве и будет удалена, но затем иконка исчезает, а вирус продолжает работу. В ESET заявили, что большинство заражений обнаружено в Иране.