Էկվադորի ԱԳՆ ղեկավար. Դեսպանատանն Ասանժին ապաստանելը չի կարող հավերժական լինել
Էկվադորի ԱԳՆ նոր ղեկավար Խոսե Վալենսիան հայտարարել է, որ WikiLeaks կայքի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի համար ապաստարանը չի կարող հավերժական լինել, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ասանժը 2012 թվականից Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանն է գտնվում: Նա դիմել էր Էկվադորի իշխանություններին քաղաքական ապաստան տրամադրելու խնդրանքով՝ WikiLeaks-ում իր գործունեության հետ կապված ԱՄՆ-ում Շվեդիայի իշխանություններին արտահանձնելու մտավախության պատճառով:
«Այո, Էկվադորը փնտրում է այս խնդրի լուծումը, որովհետեւ սկզբունքորեն ապաստարանը չի կարող հավերժական լինել, չի կարելի մտածել, որ այն կարող է տարիներ տևել, ու չի գա որոշակի պահ, երբ այդ իրավիճակը կվերանայվի: Այդ թվում՝ նաև այն պատճառով, որ դա հակասում է իր փախստականի իրավունքներին»,- Ecuavisa-ի եթերում հայտարարել է Վալենսիան:
Այս տարվա մարտի վերջին Էկվադորի կառավարությունը Ասանժին զրկել էր արտաքին աշխարհի հետ կապից: Էկվադորի իշխանությունների կարծիքով՝ Ասանժի պահվածքը և համացանցում հրապարակած հաղորդագրությունները սպառնալիքի տակ են դնում Մեծ Բրիտանիայի, ԵՄ երկրների և աշխարհի այլ պետությունների հետ երկրի լավ հարաբերությունները:
Էկվադորի նախագահ Լենին Մորենոն մայիսին կարգադրել էր չեղարկել Լոնդոնում երկրի դեսպանատանը անվտանգության ապահովման բոլոր լրացուցիչ միջոցառումները, որտեղ թաքնված է Ասանժը:

Глава МИД Эквадора: убежище для Ассанжа в посольстве не может быть вечным
Новый министр иностранных дел Эквадора Хосе Валенсия заявил, что убежище для основателя сайта WikiLeaks Джулиана Ассанжа не может быть вечным, передает РИА Новости.
Ассанж с 2012 года находится в посольстве Эквадора в Лондоне. Он обратился к эквадорским властям с просьбой о политическом убежище из опасений экстрадиции шведскими властями в США в связи с его деятельностью в WikiLeaks.
«Эквадор ищет решение этой проблемы, да, потому что в принципе убежище не вечное, нельзя думать об убежище, что оно будет длиться годами, и не будет определенного момента, когда эта ситуация будет пересмотрена. В том числе и потому что это противоречит правам самого беженца», — заявил Валенсия в эфире канала Ecuavisa.
В конце марта этого года правительство Эквадора лишило Ассанжа связи с внешним миром. По мнению властей Эквадора, поведение Ассанжа и сообщения в социальных сетях ставят под угрозу хорошие отношения страны с Великобританией, странами ЕС и другими государствами мира.
Президент Эквадора Ленин Морено в мае также распорядился отменить все дополнительные меры для обеспечения безопасности в посольстве страны в Лондоне, где укрывается Ассанж.