Դավիթ Սանասարյանը վստահ է՝ Դավիթ Տոնոյանը ՊՆ-ում բացահայտված չարաշահումներում պատասխանատվության բաժին չի ունենալու
21/06/2018 12:52
Շատ հարգելի կարծիք է Սասուն Միքայելյանի կարծիքը, բայց մենք մեր առաջնահերթություններն ունենք, այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանը՝ անդրադառնալով «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Սասուն Միքայելյանի հայտարարությանը, որ« բանակի հետ պետք է զգույշ լինենք»:
«Հենց հաշվի առնելով, որ առաջնագծում խնդիր ունենք` պետք է թիկունքը ճիշտ կազմակերպվի, թիկունքում խախտումներ, հանցագործություններ չլինեն: Մենք ուզում ենք նախարարը մաքրված անցնի գործի և չլինեն այն մտահոգությունները, որ թիկունքում արվել են շատ խախտումներ: Մենք ոչ թե վնասելու, ինչ-որ մեկին բան ապացուցելու ենք գնում, այլ գնում ենք մեր ինֆորմացիայով և այն մսխումները, որ տեղի են ունեցել, վերադարձվեն բյուջե», - ասաց նա:
Հարցին, թե եթե ՊՆ-ում նախկինում կատարված չարաշահումներ բացահայտվեն, արդյոք այդ առումով պատասխանատվության իր բաժինը չի ունենալու ներկայիս նախարարը, որը նախկինում եղել է Պաշտպանության փոխնախարար Դավիթ Սանասարյանն ասաց, որ Դավիթ Տոնոյանի հետ որևէ խնդիր չունեն:
«Եթե այս փոփոխություններից հետո պետք է նայենք, որ այս նախարարը մեր ընկերն է, բարեկամն է, ապա ինչի՞ համար են այս փոփոխությունները, եթե իմ հեղափոխական ընկերների կառույցներում կլինեն թերացումներ, օրինախախտումներ, ապա իմ ընկերները ավելի մեծ պատասխանատվություն ունեն, քան մյուսները», - նշեց Դ. Սանասարյանը:
Նա ընդգծեց, որ ապրիլյան պատերազմին Դավիթ Տոնոյանը անում էր արտաքին գործերի նախարարի գործը:
«Ես չգիտեմ այդ ժամանակ Դավիթ Տոնոյանի պատասխանատվությունը որ ոլորտն էր: Շատ թափանցիկ ենք աշխատելու, այնպես չի լինելու, որ գտնելու ենք մի բան, աչք փակենք ու չասենք, որ կարող է սահմանին խնդիրներ լինել: Տարիներ շարունակ ՀՀԿ-ն հանրությանը սխալ մեսիջներ է թողել, որ ձայն մի հանեք, որ սահմանում խնդիրներ կլինեն, ձայն պետք է հանենք, խնդիրները բարձրաձայնենք», - ընդգծեց նա:

Каких-либо проблем нет – Давид Санасарян уверен, что Давид Тоноян не замешан в допущенных в Минобороны злоупотреблениях
21/06/2018 13:49
«Мнение Сасуна Микаеляна достойно уважения, однако у нас есть свои приоритеты», - заявил сегодня после заседания правительства журналистам начальник Контрольной службы Армении Давид Санасарян, касаясь заявления депутата фракции «Елк» Сасуна Микаеляна о том, что «с армией нужно быть осторожным».
«Именно, учитывая, что у нас есть проблема на передовой, тыл должен быть организован правильно, в тылу не должно быть нарушений, преступлений. Мы хотим, чтобы министр приступил к делу очищенным, и не было обеспокоенности, что в тылу были допущены нарушения. Мы не собираемся вредить, кому-то что-то доказывать. Мы руководствуемся имеющейся у нас информацией и растраченные средства должны быть возвращены в бюджет», - сказал он.
На вопрос, если допущенные ранее в Минобороны Армении злоупотребления будут разоблачены, нет ли во всем этом доли ответственности нынешнего министра обороны, который в прошлом занимал должность заместителя министра обороны, Давид Санасарян ответил, что каких-либо проблем с Давидом Тонояном нет.
«Если после этих изменений мы должны смотреть на то, что тот или иной министр наш друг, родственник, то зачем нужны были эти изменения. Если в ведомствах моих друзей революционеров будут упущения, правонарушения, то мои друзья несут большую ответственность, чем другие», - отметил Д.Санасарян.
Он подчеркнул, что во время апрельской войны Давид Тоноян занимался делом министра иностранных дел.
«Я не знаю, в какой сфере тогда нес ответственность Давид Санасарян. Мы будем работать очень прозрачно, так не будет, чтобы мы нашли что-то и закрыли на это глаза и не говорили об этом из-за того, что на границе могут быть проблемы. На протяжении лет Республиканская партия направляла обществу неправильные месседжи: молчите, потому что на границе могут возникнуть проблемы. Мы должны говорить об этом, озвучивать проблемы», - сказал Санасарян.