Թրամփը կոնֆետներ է գցել Անգելա Մերկելի կողմը՝ G7-ի գագաթաժողովի ժամանակ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Կանադայում կայացած G7-ի գագաթաժողովի ժամանակ կոնֆետներ է գցել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի կողմը: Այս մասին CBS հեռուստաընկերությանը պատմել է ամերիկացի վերլուծաբան Իեն Բրեմերը, փոխանցում է «Известия»-ն:
Նրա խոսքով՝ գագաթաժողովի ավարտին, երբ Մերկելը և Կանադայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոն փորձում էին  համոզել Թրամփին ստորագրել համաձայնագիրը, Թրամփը ակնհայտ դժգոհ էր դրանից:
«Տրամփը նստել էր ձեռքերը ծալած և դժգոհ էր, որ համախմբվում են իր դեմ», - պատմել է Բրեմերը:
Այդ պահին ԱՄՆ նախագահը վեր կացավ, գրպանից երկու «Սթարբյորթս» կոնֆետ հանեց և, նետելով սեղանին, Մերկելին ասաց հետևյալը. «Ահա, Անգելա: Եվ մի՛ ասա, որ ես քեզ երբեք ոչինչ չեմ տալիս»:
G7-ի գագաթաժողովը տեղի է ունեցել հունիսի 8-9-ին Քվեբեկում: Հանդիպումը կայացել է ԱՄՆ-ի և նրա գործընկերների միջև լուրջ տարաձայնությունների պայմաններում: Բանակցություններից հետո Մերկելը հայտարարել էր, որ հանդիպումը հիասթափեցնող էր, սակայն ձևաչափը հարկավոր է պահպանել:

Трамп бросил конфеты в сторону Меркель на саммите G7
Американский президент Дональд Трамп бросил конфеты в сторону канцлера ФРГ Ангелы Меркель на состоявшемся в Канаде саммите «большой семерки». Об этом жесте лидера США рассказал американский аналитик Иэн Бреммер телеканалу CBS, передает«Известия».
По его словам, под конец саммита, когда Меркель и канадский премьер-министр Джастин Трюдо пытались убедить Трампа подписать коммюнике, американский лидер был явно недоволен этим.
«Трамп сидел, скрестив руки, и был явно недоволен, что объединяются против него», — рассказал Бреммер.
В итоге в этот момент президент США встал, вынул из кармана пиджака две жевательные конфеты «Старбёртс», бросил их на стол и сказал немецкому канцлеру следующее: «Вот, Ангела. Не говори, что я никогда тебе ничего не даю».
Саммит формата G7 прошел 8–9 июня в Квебеке. Встреча состоялась на фоне серьезных разногласий между Соединенными Штатами и их партнерами.
По итогам переговоров Меркель заявила, что встреча была разочаровывающей, но формат необходимо сохранить.