Վաչիկ Ղազարյանի վերաբերյալ քրեական գործը ՀՔԾ-ն վարույթ է ընդունել
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչիկ Ղազարյանի վերաբերյալ քրեական գործը Քննչական կոմիտեից ուղարկվել է Հատուկ քննչական ծառություն։ Aysor.am-ին ՀՔԾ լրատվական ծառայության պատասխանատու Մարինա Օհանջանյանն ասաց, որ քրեական գործըն ընդունվել է ՀՔԾ վարույթ։
Այսօր, նկատենք, Վաչիկ Ղազարյանը բերման էր ենթարկվել ԱԱԾ։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով հունիսի 20-21-ին կատարված խուզարկությունների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել հայտարարագրերում կեղծ տվյալներ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու, ապօրինի հարստանալու դեպքերի առթիվ։ Քրեական գործի թիրախում էր հենց Վաչիկ Ղազարյանը։
Քրգործի շրջանակներում խուզարկություններ են կատարվել նաև «Յանս» ռեստորանային համալիրի տարածքում, «Սելենա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Կարապետյանի, «Սելենա» ՍՊԸ-ի փաստացի սեփականատեր Ռ. Բեգլարյանի բնակության վայրերում, վերջինիս ավտոտնակում։
Արդյունքում՝ «Սելենա» ՍՊԸ-ի փաստացի սեփականատեր Ռ.Բեգլարյանի բնակության վայրում հայտնաբերվել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար՝ 35.000.000 ՀՀ դրամ, 1.110.400 ԱՄՆ դոլար, 230.500 եվրո, իսկ ավտոտնակից՝ 2.000 ԱՄՆ դոլար, «Ֆրանկ Մյուլլեր» ապրանքանիշի 2 հատ ժամացույց, «Ռենջ Ռովեր» և «Մերսեդես Բենց» մակնիշի 1-ական ավտոմեքենաներ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ռ.Բեգլարյանի ամուսինը՝ Վ. Ղազարյանը հանդիսացել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, հետևաբար «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն պարտավոր է եղել օրենքով նախատեսված կարգով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացնել գույքի, եկամուտների հայտարարագրեր:
Սակայն ինչպես Վ. Ղազարյանի, այնպես էլ վերջինիս կնոջ՝ Ռ. Բեգլարյանի հայտարարագրերում բացակայել են նշումներ խուզարկությամբ հայտնաբերված, առանձնապես խոշոր չափերի դրամական միջոցների և թանկարժեք իրերի վերաբերյալ:

Специальная следственная служба приняла к производству уголовное дело в отношении Вачика Казаряна
Уголовное дело в отношении бывшего начальника охраны третьего президента Армении Сержа Саргсяна передано из Следственного комитета Армении в Специальную следственную службу Армении. Как сообщила Aysor.am пресс-секретарь Специальной следственной службы Марина Оганджанян, дело принято к производству.
Отметим, что Служба национальной безопасности Армении сегодня задержала бывшего заместителя начальника Службы государственной охраны Вачика Казаряна.
Ранее сообщалось, что на основании доказательств, добытых в результате обыска 20-21 июня в рамках расследуемого следственным управлением Следственного комитета Армении по Еревану уголовного дела, возбуждено уголовное дело по факту представления ложных данных в декларациях, сокрытия подлежащих декларированию данных, незаконного обогащения. Уголовное дело возбуждено в отношении Вачика Казаряна.
Отмечается также, что в установленном законом порядке были проведены обыски по месту жительства директора ООО «Селена» С.Карапетяна, фактического владельца ООО «Селена» Р.Бегларяна, а также на территории ресторанного комплекса «Янс».
В результате обыска по месту фактического проживания владельца ООО «Селена» Р.Бегларяна были выявлены 1 млн. 100 тысяч 400 долларов, 230.500 евро, 36 млн. драмов, а в гараже – 2 тыс. долларов США, брендовые часы «Franck Muller» в количестве двух штук, две машины марки «Range Rover», «Mercedes-Benz».
Предварительное следствие выяснилось, что супруг Р.Бегларян – В.Казарян являлся высокопоставленным должностным лицом, следовательно, согласно закону «О государственной службе», обязан был в предусмотренном законом порядке представить декларации о доходах и имуществе в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц.
Однако в декларациях как В.Казаряна, так и его супруги Р.Бегларян отсутствовали данные об обнаруженных в результате обыска денежных средствах и драгоценных предметах.