Թրամփը պաշտպանության բյուջեն ավելացրելու կոչով նամակներ է հղել ՆԱՏՕ–ի անդամ երկրներին
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՆԱՏՕ–ի անդամ երկրների առաջնորդներին նամակներ է հղել, որում հիասթափություն է հայտնել, որ Դաշինքի մի քանի անդամ չեն ավելացրել պաշտպանության ծախսերը, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով The New York Times–ին։
Պարբերականի տվյալներով, նամակն ուղարկվել է նախորդ ամիս, հասցեատերերի թվում են Գերմանիայի, Բելգիայի, Նորվեգիայի, Կանադայի առաջնորդները:
«Ինչպես մենք արդեն քննարկել ենք ապրիլին ձեր այցի ժամանակ, ԱՄՆ–ում աճում է հիասթափությունը այն բանի պատճառով, որ մի քանի դաշնակից չեն ավելացրել [պաշտպանության ծախսերը], ինչպես խոստացել էին», – գրել է նա Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին։
Նամակում Թրամփը նշել է, որ անբավարար պաշտպանական բյուջեն բացասաբար է ազդում ՆԱՏՕ–ի անվտանգության վրա, նաև դրդում է Դաշինքի դաշնակիցներին չկատարել պաշտպանության ծախսերի ավելացման խոստումը՝ մերժող երկրների օրինակին հետևելով։
Պարբերականը նաև նշել է, որ նման ձևակերպումներ Թրամփն ընտրել է նաև ՆԱՏՕ–ի մյուս անդամ երկրների առաջնորդներին ուղղված նամակներում։

NYT: Трамп написал письма лидерам НАТО с призывом увеличить оборонные бюджеты
Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп направил лидерам стран-участниц НАТО письма, в которых выразил разочарование, что некоторые участники альянса не стали повышать расходы на оборону, передает Gazeta.ru  со ссылкой на  The New York Times.
По данным издания, письма были разосланы в прошлом месяце. Среди получателей — лидеры Германии, Бельгии, Норвегии, Канады.
«Как мы обсудили это в ходе вашего визита в апреле, в США растет разочарование из-за того, что некоторые союзники не увеличили [расходы на оборону], как обещали», — приводит газета слова из письма Трампа канцлеру ФРГ Ангеле Меркель.
В этом письме Трамп отметил, что недостаточные оборонные бюджеты негативно сказываются на безопасности НАТО, а также провоцируют союзников альянса не выполнять обещания по увеличению расходов на оборону, находя «пример для подражания» в отказавшихся странах.
В издании также отметили, что похожие формулировки Трамп выбрал в письмах к лидерам других стран-участниц НАТО.