Իրանական գործարքից դուրս գալու որոշմամբ ԱՄՆ-ն կվնասի ինքն իրեն, հայտարարել է Ռոհանին
Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրից դուրս գալու որոշմամբ ԱՄՆ-ն կվնասի ինքն իրեն: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Այն, ինչ արել են ամերիկացիները, դեմ էր միջազգային կանոններին, ՄԱԿ-ի որոշումներին, բազմակողմանի պարտավորություններին, և դրանից, անկասկած, կտուժեն հենց ամերիկացիները: Ամերիկացիների այս որոշումը որևէ մեկին չի օգնի՝ ո՛չ իրենց, ո՛չ այլ կողմերին», - իր ավստրիացի գործընկեր Ալեքսանդր Վան դեր Բելլենի հետ բանակցություններից հետո ասել է Ռոհանին:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 8-ին հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը դուրս է գալիս 2015 թվականին միջազգային միջնորդների մեծ վեցնյակի կողմից Իրանի հետ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ կնքված համաձայնագրից:

США выходом из иранской сделки навредят себе, заявил Роухани
Решением выйти из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе США навредят самим себе, заявил в среду президент Ирана Хасан Роухани.
"То, что сделали американцы, было против международных правил, против решений ООН, против многосторонних обязательств, и, несомненно, американцы сами пострадают из-за этого. Это решение американцев не поможет никому — ни им самим, ни другим сторонам", — заявил Роухани журналистам после переговоров с австрийским коллегой Александером Ван дер Белленом.
Президент США Дональд Трамп 8 мая объявил, что Вашингтон выходит из соглашения с Ираном по ядерной программе, достигнутого «шестеркой» международных посредников в 2015 году.