Թաիլանդցի դպրոցականները դեռ չեն կարող հեղեղված քարանձավից լողալով դուրս գալ
Դպրոցական ֆուտբոլային թիմի մասնակիցները, որոնք Թաիլանդի քարանձավներից մեկում մարզիչի հետ թակարդի մեջ են հայտնվել, կարող են քայլել, սակայն նրանց ուժերը չեն բավարարի ջրի տակով լողալու համար, հայտնում է BBC-ի կայքը՝ հղում անելով Չիանգ Ռայի նահանգապետ Նարոնգսակա Օսատանակորնային, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք գիշերը, եթե անձրև սկսվի, երեխաներին տարհանելու փորձ կատարվելու է, նահանգապետը նշել է, որ տղաներն այդ ժամանակ չեն կարողանա ջրի տակով լողալ: Նահանգապետի խոսքով, տղաների մոտ ամեն ինչ կարգին է, նրանք քարանձավում կարողանում են նորմալ շնչել:
Ինչպես հաղորդվել էր, անձրևների հետևանքով առաջացած ջրհեղեղների պատճառով քարանձավում արգելափակվել էին ֆուտբոլային թիմից 11-ից 16 տարեկան 12 երեխա և նրանց մարզիչը: Նրանց հայտնաբերել էին 10 օր անց քարանձավի մուտքից մոտ 5 կմ հեռավորության վրա:

Тайские школьники пока не осилят путь из затопленной пещеры вплавь
Участники школьной футбольной команды, оказавшимся в ловушке в одной из пещер в Таиланде вместе с тренером, могут ходить, но им не хватит сил плыть под водой, сообщает в пятницу сайт канала Би-би-си со ссылкой на губернатора провинции губернатор провинции Чианг Рай Наронгсака Оссатанакорна,  передает «Интерфакс».
Отвечая на вопрос о том, будет ли предпринята попытка эвакуировать детей ночью, если начнется дождь, Оссатанакорн отметил, что «мальчики не могут плыть под водой в это время». По словам губернатора, со школьниками все в порядке, они могут нормально дышать в пещере.
Как сообщалось, 12 детей в возрасте от 11 до 16 лет из состава футбольной команды и их тренер оказались заблокированы в пещере в результате вызванного ливнями наводнения. Их обнаружили примерно в пяти километрах от входа в пещеру через 10 дней после того, как они туда попали.