Հանքարդյունաբերության նման ծավալների զարգացումը Հայաստանի համար հեռանկարային չէ. նախարարը՝ Ամուլսարի հանքի շահագործման մասին (Տեսանյութ)
10/07/2018 12:42
Ամուլսարում բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը սկսել է ստուգումները, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
«Դրանք մի քանի բաղադրիչով են լինելու: Նախնական ստուգումների համար 10 աշխատանքային օր է նախատեսված: Ես կարծում եմ, որ հանքարդյունաբերության նման ծավալների զարգացումը ՀՀ համար հեռանկարային չէ, քանի որ Հայաստանը կենսաբազմազանությամբ և իր բնական ռեսուրսներով աշխարհի գլոբալ բնապահպանական կետերից մեկն է», - նշեց նա:
Նախարարը նկատեց, որ իր կարծիքով երկարաժամկետ ծավալով հանքարդյունաբերության նման ծավալները արդարացված չեն:
«Կրկին ուզում եմ շեշտել, որ կան իրավաբական և բովանդակային գործընթացներ: Ամեն ինչ օրենսդրական շրջանակում է իրականացվում, որպեսզի չկատարենք այնպիսի քայլեր, որոնք ռիսկեր կառաջացեն ՀՀ համար՝ այդ թվում իրավական, ֆինանսական և ռեպուտացիոն», - ընդգծեց նախարարը:

Подобный объем развития горнодобывающей промышленности неперспективен для Армении – министр об эксплуатации Амуслара
10/07/2018 13:42
Государственная инспекция по контролю за использованием и охраной недр начала проверки в Амусларе, заявил сегодня журналистам министр охраны природы Эрик Григорян.
«Они продут в несколько этапов. На предварительные проверки предоставлено 10 дней. Думаю, что подобные объемы развития горнодобывающей промышленности неперспективны для Армении, поскольку Армения по своему биоразнообразию и природными ресурсам является одним из глобальных природоохранных регионов мира», - отметил он.
Министр отметил, что, по его мнению, в долгосрочной перспективе подобные объемы горнодобывающей отрасли не оправданы.
«Хочу вновь отметить, что есть юридические и содержательные процессы. Все осуществляется в рамках законодательства, чтобы не делать таких шагов, которые могут вызвать риски для Армении, в том числе правовые, финансовые и репутационные», - подчеркнул министр.