Ռուսական С-400-ների առաջին խմբաքանակը Թուրքիա կուղարկվի 2019-ի վերջին
Ռուսական С-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի առաջին խմբաքանակը Թուրքիա կուղարկվի 2019-ի վերջին, հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
«Առաջին համալիրները կմատակարարվեն մինչև հաջորդ տարվա ավարտը», - թուրքական աղբյուրը մեջբերում է նախարարին, որը ժամանել է Բրյուսել՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին:
Չավուշօղլուն հիշեցրել է նաև, որ ԱՄՆ-ը և ՆԱՏՕ-ի անդամ մի շարք այլ երկրներ դեմ են հանդես եկել С-400 համակարգերը ձեռք բերելուն, և ընդգծել է, որ նման մեկնաբանություններին պետք է վերջ դնել:
Այնուամենայնիվ, թուրք նախարարն ընդգծել է, որ Անկարան հաշվի է առել ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակիցների մտահոգությունը տեխնիկական հարցերի առումով, մասնավորապես՝ այլ սպառազինման հետ ռուսական համակարգերի համատեղելիության շուրջ:

Первая партия российских С-400 поступит в Турцию к концу 2019 года
Первые российские зенитно-ракетные системы С-400 поставят в Турцию к концу 2019 года, заявил в среду глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
«Первые комплекты будут доставлены до конца следующего года», - приводит издание «Йени шафак» слова министра, прибывшего на саммит НАТО в Брюсселе. Чавушоглу также упомянул, что США и ряд других членов НАТО высказывались против приобретения Турцией у России С-400, и подчеркнул, что подобным комментариям нужно положить конец.
Тем не менее министр отметил, что в Анкаре приняли во внимание беспокойство союзников по НАТО относительно технических вопросов, к примеру, связанных с совместимостью С-400 с другими боевыми системами альянса.