Արմեն Աշոտյանը հորդորել է գերմանացի գործընկերոջը հետամուտ լինել Rheinmetall ընկերության և Ադրբեջանի միջև ռազմական համագործակցության ուսումնասիրությանը
12/07/2018 16:20
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հուլիսի 12-ին ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի անդամ Նիկոլաս Լյոբելին և Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության փոխդեսպան Քլաուս Վենդելբերգերին, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է երկու երկրների խորհրդարանների միջև փոխգործակցության ակտիվացման հարցերին՝ կարևորելով միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի և վեհաժողովների մակարդակում համատեղ աշխատանքների իրականացումը: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը հույս է հայտնել Բունդեսթագում Գերմանիա-Հարավային Կովկաս խորհրդարանական խմբի հետ որակակական նոր՝ ավելի կառուցողական համագործակցության իրականացման հետ կապված:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին: Հանձնաժողովի նախագահը կարևորել է Եվրոպական միության անդամ պետությունների ազգային խորհրդարաններում համաձայնագրի հնարավորինս արագ վավերացումը՝ հույս հայտնելով մոտ ապագայում ունենալ նաև Գերմանիայի խորհրդարանի վավերացումը: Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է նաև խորհրդարանական վերահսկողության դերը համաձայնագրի կիրարկման հետ կապված և հարցի առնչությամբ կարևորել գերմանական փորձի ուսումնասիրությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում տեղի ունեցող վերջին գործընթացներին, քննարկվել ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների հետ կապված հարցեր: Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ԸՕ բարեփոխումների գործընթացում քաղաքական բոլոր ուժերը կարևորում են ընտրական բարեփոխումների կայացումը քաղաքական լայն համաձայնությամբ, հանրային ներգրավվածությամբ և բացառապես միջազգային սկզբունքների, մասնավորապես Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկությունների հիման վրա:
Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նաև գերմանական Rheinmetall ընկերության և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության միջև կնքված հուշագրին ու հորդորել գերմանացի գործընկերոջը հետամուտ լինել խնդրի առավել համապարփակ ուսումնասիրությանը:
Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանի քաղաքական դաշտում գործող բոլոր ուժերը՝ անկախ քաղաքական հարցերում մոտեցումների տարբերություններից տարածաշրջանային և արտաքին քաղաքական ճակատում միասնական են՝ որպես առաջնահերթություն սահմանելով պետական շահը:

Армен Ашотян призвал немецкого коллегу к изучению военного сотрудничества между компанией Rheinmetall и Азербайджаном
12/07/2018 16:50
Ппредседатель постоянной комиссии парламента по внешним связям Армен Ашотян принял сегодня члена Бундестага Германии Николаса Лёбеля и вице-посла ФРГ в Армении Клауса Вендельбергера, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостей, Армен Ашотян обратился к вопросам активизации взаимодействия между парламентами двух стран, подчеркнув важность реализации совместных работ на уровне межпарламентских групп дружбы и ассамблей. В данном контексте А.Ашотян выразил надежду на качественно новое, более конструктивное сотрудничество с парламентской группой Бундестага Германия – Южный Кавказ.
Стороны обратились также к Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС. Председатель комиссии подчеркнул необходимость ратификации документа в национальных парламентах государств-членов ЕС в сжатые сроки, выразив надежду на скорейшую ратификацию также парламентом Германии. Армен Ашотян подчеркнул роль парламентского контроля в связи с применением Соглашения и особо выделил в этом русле изучение немецкого опыта.
В ходе беседы затронуты последние процессы в Армении, реформы избирательного законодательства. А.Ашотян отметил, что в процессе реформ Избирательного кодекса (ИК) все политические силы становление избирательных реформ видят на базе широкого политического консенсуса, вовлеченности общества и исключительно международных стандартов, в частности предложений Венецианской комиссии и БДИПЧ/ОБСЕ.
Председатель комиссии обратился также к заключенному между немецкой компанией Rheinmetall и министерством обороны Азербайджана меморандуму и призвал германского коллегу к тщательному изучению проблемы.
Армен Ашотян отметил, что все действующие в политическом поле Армении силы, независимо от различий в подходах к политическим вопросам, едины на региональном и внешнеполитическом фронте, определяя в качестве приоритета государственный интерес.