Մերկել. Պուտինի և Թրամփի հանդիպումը շատ կարևոր է, այն բոլոր կողմերի օգտին է
Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի առաջիկա հանդիպումը շատ կարևոր է բոլոր կողմերի և ընդհանուր անվտանգության համար: Այս մասին  Բրյուսելում հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում:
«Անշուշտ, երեկ մենք քննարկեցինք այդ հանդիպումը: Ես կարծում եմ, որ Պուտինի հետ այդ հանադիպումը շատ կարևոր է, քանի որ այն, որ ԱՄՆ-ը և Ռուսաստանը պահպանում են երկխոսությունը, լավ է մեզ բոլորիս համար և ամբողջությամբ վերցված անվտանգության համար», - ասել է Մերկելը՝ հույս հայտնելով,  որ երկու նախագահները կքննարկեն զինաթափման հարցերը:
Նա նաև նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողվի բոլոր մասնակիցներն ընդգծել են կողմնակցությունը դաշինքին և պատրաստակամությունն ավանդ ներդնելու դրա ամրապնդման գործում: Գերմանիայի կառավարության ղեկավարը նշել է, որ Թրամփը հանդիպմանը «(դաշնակիցներից) պահանջել է այն, ինչը քննարկվում է վերջին ամիսների ընըթացքում, ծախսերի բաշխման փոփոխություն»:
«Ես հասկանալ տվեցի, որ մենք գտնվում ենք այդ ճանապարհին, և որ դա մեր սեփական օգտին է»,- նշել է Մերկելը: Մերկելն ընդգծել է, որ առևտրի և պաշտպանության հարցերը հարկավոր է առանձնացնել միմյանցից:
«Մի թեման անվտանգությունն է, այն անհրաժեշտ Է տարբերել մաքսերի խնդրից»,- ասել է նա: «Իմ կարծիքով՝ առևտրի հարցերը և անվտանգության հարցերն անհրաժեշտ է առանձնացնել մեկը մյուսից»,- ընդգծել է Մերկելը: Նա կրկին նշել է, որ Եվրամիությունը պատարստ է ԱՄՆ-ի հետ քննարկելու մաքսատուրքերի խնդիրը:

Меркель: встреча Путина и Трампа очень важна, она в интересах всех сторон
Предстоящая встреча президентов России и США Владимира Путина и Дональда Трампа очень важна для всех сторон и общей безопасности. Об этом заявила в четверг канцлер Германии Ангела Меркель на полях саммита НАТО в Брюсселе, сообщает ТАСС.
"Разумеется, вчера мы обсудили эту встречу, - сказала она. - Я думаю, что эта встреча с Путиным очень важна, поскольку то, что США и Россия поддерживают диалог, хорошо для нас всех и в целом для безопасности".
Меркель выразила надежду на то, что оба президента обсудят вопросы разоружения.
Она также отметила, что все участники саммита НАТО подчеркнули приверженность альянсу и готовность внести вклад в его укрепление. Глава правительства ФРГ указала на то, что Трамп на встрече "потребовал [от союзников] того, что обсуждается на протяжении последних месяцев, - изменения распределения расходов". "Я дала понять, что мы находимся на этом пути и что это в наших собственных интересах", - отметила Меркель.
Меркель подчеркнула, что вопросы торговли и обороны нужно отделять друг от друга. "Одна тема - это безопасность, ее следует отличать от проблемы пошлин", - сказала она. "На мой взгляд, торговые вопросы и вопросы безопасности, обороны нужно отделять друг от друга", - подчеркнула Меркель. Она снова отметила, что ЕС готов обсуждать с США проблему таможенных пошлин