Իլյումժինովը հեռացվել է Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահի պաշտոնից
Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ) նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը հեռացվել է պաշտոնից, հաղորդում է ՖԻԴԵ-ի մամուլի ծառայությունը: Որոշումն ընդունել է կազմակերպության էթիկայի հանձնաժողովը, որի եզրակացությամբ Կիրսան Իլյումժինովը խախտել է էթիկայի կանոններ:
Կալմիկիայի նախկին նախագահը ՖԻԴԵ-ն ղեկավարում էր 1995 թվականից: 2017 թվականին ՖԻԴԵ-ն հայտարարել էր, որ Իլյումժինովը հեռացվել է պաշտոնից, սակայն հետագայում հերքվեց:
ՖԻԴԵ նախագահը ընտրությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 3-ին: Իլյումժինովը չկա թեկնածուների հաստատված ցուցակում:

Илюмжинов отстранен от должности президента Международной шахматной федерации
Президент Международной шахматной федерации (ФИДЕ) Кирсан Илюмжинов отстранен от занимаемой должности решением комиссии по этике, сообщаетпресс-служба организации. Функционера обвинили в нарушении принятого кодекса этики.
Илюмжинов занимает пост президента ФИДЕ с 1995 года. В 2017 году федерация уже сообщала о том, что ее президент отправлен в отставку, однако сам функицонер эту информацию опроверг.
3 октября на конгрессе в грузинском Батуми пройдут выборы главы ФИДЕ. Илюмжинова в списке утвержденных организацией кандидатов нет.