Խամենեին հայտարարել է բոլոր երկրների հետ, բացի ԱՄՆ-ից, հարաբերությունները զարգացնելու պատրաստակամության մասին
16/07/2018 17:08
Իրանի ղեկավար և հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին երկուշաբթի հայտարարել է ամբողջ աշխարհի՝ «ինչպես Արևմուտքի, այնպես էլ Արևելքի», բայց ոչ ԱՄՆ-ի հետ իր երկրի հարաբերությունների զարգացման կարևորության մասին:
«Բացառությամբ մի քանի դեպքերի, ինչպիսին ԱՄՆ-ն է, Իրանի հարաբերությունները մյուս երկրների հետ, ինչպես արևմտյան, այնպես էլ արևելյան, պետք է ընդլայնվեն և զարգանան», - ասված է Խամենեիի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Համացանցի՝ նրա պաշտոնական կայքում:
«Հարկ է հետագայում էլ ուժեղացնել մեր դիվանագիտության գործնական դինամիկան», - նշել է Իրանի առաջնորդը:
Դրա հետ մեկտեղ Խամենեին կառավարությանը կոչ է արել վարելու «գործուն և դինամիկ» արտաքին քաղաքականություն:
«Երկրի տնտեսությունը չի կարող աճել՝ սպասելով, թե եվրոպացիները երբ կառաջարկեն իրենց երաշխիքները», - ընդգծել է նա:
Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանը Թեհրանը և աշխարհի վեց տերությունները (Ռուսաստան, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Չինաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա - ծանոթ. խմբ.) համաձայնեցրել են 2015 թվականին, 2016 թվականի հունվարին մտել է իրագործման փուլ: Այն նախատեսում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԱՄՆ-ի և Եվրամիության կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների վերացում: Փոխարենը Թեհրանը պարտավորվել է սահմանափակել իր միջուկային ծրագիրը՝ այն դնելով միջազգային վերահսկողության ներքո:

Хаменеи заявил о готовности Ирана развивать отношения со всеми странами, кроме США
Руководитель и духовный лидер Исламской Республики Иран (ИРИ) аятолла Али Хаменеи заявил в понедельник о важности развития отношений его страны со всем миром, "как с Западом, так и с Востоком", но не с США, сообщает ТАСС.
"За исключением нескольких случаев - таких, как США - отношения Ирана с другими странами, как с западными, так и с восточными, должны расширяться и развиваться", - говорится в заявлении Хаменеи, опубликованном на его официальном сайте в интернете. "Следует и впредь усиливать практическую динамику и целенаправленность нашей дипломатии", - отметил лидер Ирана.
Вместе с тем Хаманеи призвал правительство к проведению "деятельной и динамичной" внешней политики. "Экономика страны не может прозябать в ожидании, когда европейцы предложат свои гарантии", - подчеркнул он.
Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД) был согласован Тегераном и шестью мировыми державами (Россия, Великобритания, Германия, Китай, США, Франция - прим. ТАСС) в 2015 году, в январе 2016 года вступил в стадию реализации. Он предусматривает отмену санкций, введенных в отношении Ирана Советом Безопасности ООН, США и Евросоюзом. Взамен Тегеран обязался ограничить свою ядерную программу, поставив ее под международный контроль.