Կարմիր խաչը կոնֆիդենցիալ երկխոսություն է վարում Ադրբեջանի կողմից գերեվարված ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանին տեսակցելու ուղղությամբ
16/07/2018 11:13
Հուլիսի 15-ին Ադրբեջանում հայտնված ՀՀ քաղաքացի, Տավուշի մարզի Բերդավան համայնքի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի հարցով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն երկխոսություն է վարում ներգրավված բոլոր պատկան մարմինների հետ:
Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության մամուլի քարտուղար Գոհար Տեր-Հակոբյանը:
«Կոնֆիդենցիալ երկխոսություն է տարվում նաև Կարեն Ղազարյանին այցելելու և նրա պահման պայմաններին ծանոթանալու վերաբերյալ», - ասաց Գոհար Տեր-Հակոբյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ հուլիսի 15-ին ադրբեջանական կողմը հայտնել էր, որ կիրակի առավոտյան Ղազախի շրջանի ուղղությամբ կանխել են ՀՀ ԶՈՒ հետախուզական խմբի ներթափանցման փորձը։ Ըստ հաղորդագրության, հայկական կողմից կան կորուստներ, իսկ 1984 թ. ծնված զինծառայող Կարեն Ղազարյանը գերեվարվել է։
Մինչդեռ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Տավուշի Բերդավան գյուղի բնակիչ 1984 թ. ծնված Կարեն Ղազարյանը չի ծառայում ՀՀ Զինված ուժերում։
«ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ հանդիսանալով Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների միջգերատեսչական հանձնաժովի նախագահ, դիմել է ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակ ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանի վերադարձի կազմակերպման համար։
Նշենք նաև, որ ԿԽՄԿ Երևանյան գրասենյակը զգուշացված է Կարեն Ղազարյանի առողջական խնդիրների վերաբերյալ», - հայտարարել էր ՀՀ ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը։

Красный крест ведет диалог по вопросу организации посещения плененного в Азербайджане гражданина Армении
16/07/2018 12:34
Международный комитет Красного креста (МККК) ведет диалог с вовлеченными сторонами по вопросу плененного в Азербайджане гражданина Армении Карена Казаряна. Об этом Aysor.am сообщила пресс-секретарь миссии МККК в Армении Гоар Тер-Акопян.
«Ведется диалог по вопросу посещения К.Казаряна и ознакомления с условиями его содержания», - отметила она.
Напомним, что пресс-секретарь полиции Армении Ашот Агаронян на своей странице в Facebook распространил заявление, сообщив, что взятый в плен азербайджанской стороной гражданин Армении Карен Казарян не имеет никакого отношения к Вооруженным силам.
Напомним, министерство обороны Азербайджана сообщило, что предотвратило попытку диверсионно-разведывательной группы Армении перейти линию соприкосновения огня на азербайджано-армянской госгранице в направлении Газахского района Азербайджана.
Сообщалось, что с армянской стороны есть потери, а гражданин Карен Казарян 1984 года рождения взят в плен.
Между тем, в министерстве обороны Армении сообщили, что гражданин Армении 1984 г.р. Карен Казарян является жителем села Бердаван Тавушской области.