ՌԴ ՆԳՆ-ն առաջարկել է պարզեցնել ԽՍՀՄ նախկին քաղաքացիներին կացության թույլտվության տրամադրումը
ՌԴ ՆԳՆ-ն առաջարկում է կացության թույլտվություն տրամադրել, շրջանցելով ժամանակավոր բնակության փուլը, այն օտարերկրացիներին, որոնք Ռուսաստանում հարազատներ ունեն կամ ծնվել է ՌՍՖՍՀ-ում և խորհրդային քաղաքացիություն ունեն: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Գորովոյը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Բացի այդ, նախագիծը ենթադրում է առանց ժամանակավոր բնակության պայմանների կացության իրավունք տրամադրել արտերկրից որակյալ մասնագետներին, ովքեր Ռուսաստանում գործունեություն են ծավալում մինչև դիմումը ներկայացնելն առնվազն 6 ամիս:
Ներկայումս ժամանակավոր բնակության թույլտվություն ստանալ կարող են Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության կողմից հաստատված քվոտա ստացած օտարերկրյա քաղաքացիները: Առանց այդ քվոտան հաշվի առնելու, ժամանակավոր բնակության թույլտվություն կարող են ստանալ առանձին օտարերկրյա քաղաքացիների, մասնավորապես՝ նրանք, ովքեր ՌԴ քաղաքացի երեխաներ կամ ծնողներ ունենեն: Ընդհանուր առմամբ, 2017 թվականին ժամանակավոր բնակության թույլտվություն է տրվել շուրջ 304 հազար մարդու: Հիմնականում խոսքն Ուկրաինայի քաղաքացիների (ավելի քան 30 տոկոս), Ղազախստանի (15 տոկոս), Տաջիկստանի (14 տոկոս), Ուզբեկստանի (12 տոկոս), Հայաստանի և Ադրբեջանի մասին է:
Նաև, առանց քվոտաների ժամանակավոր կացության թույլտվություն այժմ կարող են ստանալ ՌՍՖՍՀ-ի կամ Ռուսաստանի տարածքում ծնված օտարերկրացիները: Այս կատեգորիայի շրջանակներում 2017-ին 18 հազար թույլտվություն է տրվել, որոնց կեսը Ուկրաինայի քաղաքացիներ են:

МВД предложило упростить получение вида на жительство бывшим гражданам СССР
МВД РФ предлагает выдавать вид на жительство, минуя стадию разрешения на временное проживание, иностранцам, которые имеют в России близких родственников или родились в РСФСР и имели советское гражданство, сообщил первый заместитель главы МВД РФ Александр Горовой, передает РИА Новости.
Кроме того, проект предполагает без условия временного проживания выдавать вид на жительство высококвалифицированным специалистам из-за рубежа, осуществляющим в России деятельность не менее шести месяцев до дня обращения с заявлением.
В настоящее время получить разрешение на временное проживание могут иностранные граждане, которым выделена квота, утвержденная правительством РФ. Без учета указанной квоты получить РВП могут получить отдельные категории иностранных граждан, в частности те, кто имеет детей или родителей-граждан России. Число таких лиц в 2017 году, по словам Горового, составило порядка 30 тысяч человек — 10% от общего числа иностранцев, получивших РВП. Всего в 2017 году выдано порядка 304 тысяч разрешений на временное проживание. В основном речь идет о гражданах Украины (более 30%), Казахстана (15%), Таджикистана (14%), Узбекистана (12%), а также Армении и Азербайджана.
Также без учета квот разрешение на временное проживание сейчас могут получить иностранцы, родившиеся на территории РСФСР или России. По данной категории в 2017 году выдано 18 тысяч таких разрешений, половина из которых — гражданам Украины.