Գնդեվանքի տարածքում Գարեգին Բ Կաթողիկոսի տեղաշարժն արգելափակելու ահազանգի կապակցությամբ նյութեր են նախապատրաստվում
17/07/2018 15:44
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց Ձորի քննչական բաժնում նյութեր են նախապատրաստվում` հուլիսի 14-ին Գնդեվանքի տարածքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի տեղաշարժն արգելափակելու դեպքի վերաբերյալ, տեղեկացնում են Քննչական կոմիտեից։
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի ֆեյսբուքյան էջում 2018 թվականի հուլիսի 14-ին՝ ժամը 18:46-ին, «Շտապ» խորագրի ներքո հրապարակվել էր տեղեկատվություն առ այն, որ «Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ուխտի էր մեկնել Գնդեվանք (Վայոց Ձորի թեմ), որտեղ հայտնի նախաձեռնության անդամներն արգելափակել են Վեհափառ Հայրապետի տեղաշարժը։ Այժմ Նորին Սրբության մեքենան շրջափակված է, Գնդեվանքից վերադարձի ճանապարհը փակ է մեքենաներով և քարերով, նախաձեռնության անդամները սպառնալիքներ են հնչեցնում։ Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևոր պետին վտանգ է սպառնում»։
Նշված հրապարակման առնչությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային վարչությունում նախապատրաստվում են նյութեր, որի շրջանակներում քննության առարկա են դարձվել դեպքի վերաբերյալ համացանցում առկա տեսանյութերը:
Հանձնարարություններ են տրվել ոստիկանության համապատասխան աշխատակիցներին՝ միջոցներ ձեռնարկել՝ դեպքի բոլոր մասնակիցների ինքնությունը պարզելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու, գործի համար կարևոր նշանակություն ունեցող մի շարք այլ հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

В СК Армении готовятся материалы по факту ограничения свободы передвижения католикоса Гарегина II в Гндеванке
17/07/2018 17:04
В следственном отделе Вайоц Дзора Следственного комитета Армении готовятся материалы по факту ограничения свободы передвижения католикоса Гарегина Второго в Гндеванке 14-го июля, сообщает пресс-служба СК Армении.
На странице Первопрестольного Святого Эчмиадзина в Facebook 14 июля 2018 года, в 18:46, с пометкой «срочно» была опубликована» информация о том, что во время паломничества католикоса Гарегина Второго в Гндеванк члены известной инициативы  ограничили свободу передвижение Верховного Патриарха. «Сегодня Гарегин II совершил паломничество в монастырь Гндеванк (епархия Вайоц Дзора), где члены известной инициативы заблокировали передвижение патриарха. Машина Его Святейшества окружена, дорога из Гндеванка перекрыта автомобилями и камнями. Члены инициативы озвучивают угрозы. Духовному лидеру Армянской Апостольской церкви грозит опасность»,- написал руководитель пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина Ваграм Меликян.
В связи с данной публикацией в следственном управлении Вайоц Дзора СК Армении готовятся материалы, в рамках которого предметом расследования стали имеющиеся в сети видеоматериалы относительно произошедшего.
Соответствующим сотрудникам полиции даны поручения предпринять меры для выяснения личности всех участников тнцтдента и представить в орган предварительного следствия, для уточнения ряда других важных обстоятельств.