Տարեսկզբից ի վեր ավելի քան 50 հազար միգրանտ է ժամանել Եվրոպա
2018 թվականի սկզբից ի վեր Միջերկրական ծովով Եվրոպա ժամանած միգրանտների և փախստականների թիվը գերազանցել է 50 հազարը, ավելի քան հազար 440 մարդ մահացել է կամ անհայտ կորել, հայտնել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը:
«Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության տվյալներով՝ հուլիսի 15-ի դրությամբ Եվրոպա են ժամանել 50 հազար 872 միգրանտ և փախստական, մահացել է հազար 443 մարդ», - Ժնևում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոել Միլմանը:
Ժամանածների մոտավորապես 35 տոկոսին ընդունել են Իտալիան և Իսպանիան, շուրջ 29 տոկոսին՝ Հունաստանը, նշել է նա:
Պաշտոնական ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի նույն ժամանակահատվածում Միջերկրական ծովով Եվրոպա են ժամանել մոտ 110 հազար միգրանտ և փախստական, իսկ 2016 թվականին՝ 242 հազար: Միլմանն ուշադրություն է հրավիրել այն միգրանտների և փախստականների թվի կտրուկ աճի վրա, որոնք ուղևորվում են Իսպանիա: Ընդամենը տարեսկզբից ի վեր այդ երկիր է ժամանել 18 հազար 16 մարդ, և ընթացիկ տարում Իսպանիան այս առումով գերազացել է Իտալիային և Հունաստանին:
Բացի դրանից, 2 հազար 847 միգրանտ և փախստական փորձել են ներթափանցել Իսպանիայի Սեուտու և Մելիլյու աֆրիկական միջատարածքներ: Ընդամենն աշխարհում, Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության տվյալներով՝ 2018 թվականի սկզբից մահացել են 2 հազար 186 միգրանտ և փախստական: Ըստ որում դեպի Եվրոպա միգրացիայի միջերկրածովյան երթուղին մնում է ամենավտանգավորը:

Более 50 тыс. мигрантов прибыли в Европу с начала года
Число мигрантов и беженцев, прибывших в Европу по Средиземному морю с начала 2018 года, превысило 50 тыс. человек, более 1 тыс. 440 человек погибли или пропали без вести,сообщила во вторник Международная организация по миграции (МОМ).
"По данным МОМ, по состоянию на 15 июля, в Европу прибыли 50 тыс. 872 мигранта и беженца, погибли 1 тыс. 443 человека", - заявил на брифинге в Женеве официальный представитель организации Джоэл Миллман. Примерно по 35% прибывших приняли Италия и Испания, около 29% - Греция, отметил он.
Официальный представитель напомнил, что в прошлом году за аналогичный период времени в Европу по Средиземному морю прибыли около 110 тыс. мигрантов и беженцев, а в 2016 году - около 242 тыс.
Миллман обратил внимание на резкий рост числа мигрантов и беженцев, направляющихся в Испанию. Всего с начала года в эту страну прибыли 18 тыс. 16 человек, и в текущем году Испания превзошла в этом отношении Италию и Грецию. Кроме того, 2 тыс. 874 мигранта и беженца попытались проникнуть испанские африканские анклавы Сеуту и Мелилью.
Всего в мире, по данным МОМ, с начала 2018 года погибли 2 тыс. 186 мигрантов и беженцев. При этом средиземном