Մեքսիկայում հայտնաբերել են ռադիոակտիվ նյութերով առևանգված կոնտեյներ
Մեքսիկայի քաղաքացիական պաշտպանության ազգային ծառայությունը հայտնել է ավելի վաղ առևանգված ռադիոակտիվ նյութերով կոնտեյների հայտնաբերման մասին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Իրիդիում-192-ով կոնտեյներն առևանգվել էր հուլիսի 8-ին երկրի մայրաքաղաք Մեխիկոյում: Դրանից հետո տագնապ էր հայտարարվել միանգամից 11 նահանգների տարածքում, որտեղ կարող էր կոնտեյները լինել:
Հիմա տագնապը չեղյալ է հայտարարվել: Իշխանությունները հայտնել էին, որ կոնտեյները կարող է ուղղակի վտանգ ներկայացնել նրանց համար, ովքեր այն առևանգել են: Բեռը հայտնաբերվել է անանուն զանգից հետո, որը կատարել է անհայտ անձը և հայտնել, թե որտեղ է գտնվում կոնտեյները:
Ռադիոակտիվ նյութերը հաճախ են հայտնվում Մեքսիկայի քրեական ամփոփագրերում: Այդպիսի մի քանի գողությունների մասին է նշվել 2017 թվականին և ընթացիկ տարվա մարտին:

В Мексике нашли похищенный радиоактивный контейнер
Национальная служба гражданской обороны Мексики сообщила в понедельник об обнаружении похищенного ранее контейнера с радиоактивными материалами, передает РИА Новости.
Контейнер с иридием-192 был похищен 8 июля в столице страны Мехико. После этого была объявлена тревога на территории сразу 11 штатов, где мог оказаться контейнер.
Теперь тревога отменена. Власти сообщали, что контейнер может представлять прямую опасность для тех, кто его похитил. Груз был обнаружен после анонимного звонка, который сделал неизвестный и сообщил о местонахождении контейнера.
Радиоактивные материалы часто попадают в криминальные сводки в Мексике. Несколько таких краж были отмечены в 2017 году и в феврале текущего года.