ԱՄՆ-ում լրտեսության մեղադրանքով ՌԴ քաղաքացի է ձերբակալվել
ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի օգտին լրտեսություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է ՌԴ քաղաքացի Մարիա Բուտինան, փոխանցում է  РИА Новости-ն:
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունից հայտնում են, որ 29-ամյա Բուտինան նախատեսում էր մուտք գործել ԱՄՆ-ի  քաղաքականության վրա ազդող կազմակերպություններ:
Հաղորդվում է, որ նա ձերբակալվել է հուլիսի 15-ին: Նա մեղադրվում է ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներում հայտնված ռուս պաշտոնյայի աշխատանքներում ներգրավված լինելու համար:
«Համաձայն մեղադրանքի՝ 2015 թվականից և առնվազն մինչև 2017 թվականի փետրվարը Բուտինան աշխատել է ռուսական կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյայի հրահանգներով, պաշտոնյան նախկինում ՌԴ խորհրդարանի պատգամավոր է եղել, ապա դարձել է ՌԴ ԿԲ բարձրաստիճան ներկայացուցիչ։ Վերոհիշյալ ռուսաստանցի պաշտոնյան գտնվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության պատժամիջոցների ներքո», - ասված է փաստաթղթում։
ՌԴ պաշտոնյայի անունը չի նշվում, բայց ամերիկյան լրատվամիջոցները ենթադրում են, որ Բուտինան կապված է եղել Ռուսաստանի բանկի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Տորշինի հետ։

В США задержана россиянка по подозрению в шпионаже
В Вашингтоне задержана гражданка России Мария Бутина, которую подозревают в шпионаже в пользу России. Сообщение минюста СШАпубликует ABC News.
Минюст США сообщил, что 29-летняя Бутина планировала «проникнуть в организации, влияющие на американскую политику».
Отмечается, что россиянка была задержана 15 июля, она обвиняется в работе на российского чиновника, который находится под санкциями США.
«С 2015 и по меньшей мере до февраля 2017 года Бутина работала по распоряжению высокопоставленного чиновника в российском правительстве, который раньше был депутатом парламента и затем стал высокопоставленным представителем в Центральном банке России. Данный человек находится под санкциями министерства финансов США», — говорится в заявлении.