ԱՄՆ-ն ավելի քան 21 մլն դոլար կծախսի Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխված ԱՄՆ դեսպանատան կառուցման համար
Միացյալ Նահանգները պատրաստվում է Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխված ԱՄՆ դեսպանատան կառուցման համար ավելի քան 21 մլն դոլար ծախսել, վկայում են կառավարության կայքում հրապարակված տվյալները, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ինչպես նշվում է կայքում, ԱՄՆ պետքարտուղարությունն ավելի քան 21 մլն 182 հազ. դոլար արժողությամբ պայմանագիր է կնքել Desbuild Limak D&K ընկերության հետ։
Ինչպես նշում է ABC հեռուստաալիքը, այս գումարը գրեթե 100 անգամ գերազանցում է այն գումարը, որի մասին սկզբնապես հայտարարել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Հիշեցնենք, որ մարտին նա հայտարարել էր, որ դեսպանատունը «կկառուցվի շատ արագ ու շատ էժան»՝ մոտ 250.000 դոլարով։
2017 թվականի դեկտեմբերին Թրամփը Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք է ճանաչել ու հայտնել ամերիկյան դեսպանատունն այնտեղ տեղափոխելու մասին։ Տեղափոխությունը տեղի է ունեցել մայիսի 14-ին՝ Իսրայելի կազմավորման 70-ամյակի օրը։

США потратят на перенесенное в Иерусалим посольство 21 миллион долларов
США планируют потратить на перенесенное в Иерусалим посольство более 21 миллиона долларов, свидетельствуют данные на официальном сайте правительства, передает РИА Новости.
Как сообщается на сайте, госдеп заключил подрядный контракт с компанией Desbuild Limak D&K на сумму более 21 миллиона 182 тысяч долларов.
Как отмечает телеканал ABC, эта сумма почти в 100 раз превышает ту, что была изначально заявлена президентом США Дональдом Трампом — в марте он заявил, что посольство "будет построено очень быстро и очень недорого" и обойдется примерно в 250 тысяч долларов.
Трамп в декабре прошлого года объявил о признании Иерусалима столицей Израиля и переводе туда американского посольства, которое до этого было расположено в Тель-Авиве. Это событие состоялось 14 мая, в день 70-летия образования Израиля.