Սերբիան կարող է մինչև 2025 թվականն անդամակցել ԵՄ-ին. Մակրոն
Սերբիան արագ տեմպերով շարժվում է դեպի Եվրամիության անդամակցություն և կարող է մինչև 2025 թվականը դառնալ համայնքի անդամ, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Փարիզում սերբ գործընկերոջ՝ Ալեքսանդր Վուչիչի հետ հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է ТАСС-ը։
Դրա համար, Մակրոնի խոսքով, անհրաժեշտ է կատարել դրված բոլոր պայմանները:
«Ես այս հարցում ձևականությունների հակված չեմ»,- ավելացրել է նա:
Սերբիայի նախագահը հավաստիացրել է՝ Բելգրադը «հույս ունի, որ Եվրամիությունը դրական որոշում կկայացնի այս հարցում»:
Նա նշել է, որ Սերբիայում մեծ նշանակություն են տալիս այս գործընթացում Ֆրանսիայի հետ համագործակցությանը:
Սերբիայի հետ ԵՄ անդամակցության պաշտոնական թեկնածու երկրներն են Ալբանիան, Մակեդոնիան, Մոնտենեգրոն ու Թուրքիան։
Անցյած տարվա աշնանը Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը հայտարարել է, որ, իր կարծիքով, 2025 թվականին Սերբիան և Մոնտենեգրոն Եվրամիության անդամ կդառնան։

Макрон не исключил вступления Сербии в ЕС до 2025 года
Сербия продвигается к вступлению в Евросоюз быстрыми темпами и может стать членом сообщества до 2025 года. Об этом заявил президент Франции Эмманюэль Макрон после встречи с сербским коллегой Александаром Вучичем в Париже, передает ТАСС.
Для этого, по словам Макрона, «необходимо выполнить все поставленные условия». «Я не склонен к формализму в этом вопросе», - добавил он.
Президент Сербии заверил, что Белград «надеется на позитивное решение ЕС по этой теме». Он отметил, что в Сербии придают большое значение сотрудничеству с Францией в этом процессе.
Вместе с Сербией официальными кандидатами на вступление в ЕС являются Албания, Македония, Черногория и Турция. Осенью прошлого года глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер заявил, что, по его мнению, Сербия и Черногория войдут в состав Евросоюза к 2025 году.