Մեքսիկայում օրինականացնում են մարիխուանան թմրանյութերի մաֆիայի դեմ պայքարի համար
Մեքսիկայի ընտրված նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը կքննարկի երկրում բռնության դեմ պայքարի նպատակով թմրանյութերի օրինականացման հնարավորությունը: Այս մասին հայտարարել է Օլգա Սանչես Կորդերոն, ով կառավարության ապագա կազմում կստանձնի ներքին գործերի նախարարի պաշտոնը, հայտնում է Lenta.ru-ն` հղում անելով Milenio թերթին:
«Երբ մենք հանդիպման էինք ներքին գործերի նախարարության վերակազմավորման հարցով, ընտրված նախագահը գիտեր իմ բոլոր մամուլի ասուլիսների մասին, եւ, առաջին հերթին` թմրանյութերի ապաքրեականացման մասին իմ հրապարակված հոդվածների վերաբերյալ: Նա ինձ այսպես ասաց. «Քարտ բլանշ՝ ահա այն ամենը, ինչ կարող է անհրաժեշտ լինել երկրում խաղաղության հասնելու համար, մենք դեբատներ կսկսենք», - ասել է Կորդերոն:
Սանչես Կորդերոն հավելել է, որ Լոպես Օբրադորը խոստովանել է, որ Մեքսիկան թաթախվել է բռնության մեջ, ինչի դեմ պետությունն այս պահին անզոր է:
2017 թվականին Մեքսիկայում ավելի քան 29 հազար սպանություն է կատարվել, որոնց մեծ մասի համար պատասխանատու է թմրադեղերի մաֆիան: Լոպես Օբրադորը ընտրվել է Մեքսիկայի նախագահի պաշտոնում հուլիսի 1-ին և կսկսի պաշտոնավարել 2018 թվականի դեկտեմբերի 1-ից:

В Мексике легализуют марихуану ради борьбы с наркомафией
Избранный президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор обдумает возможность легализации наркотиков ради борьбы с насилием в стране. Об этом заявила Ольга Санчес Кордеро, которая займет пост министра внутренних дел в будущем составе правительства, передает Lenta.ru со ссылкой на газету Milenio.
«Когда у нас была встреча по поводу реструктуризации МВД, избранный президент прекрасно знал о всех моих пресс-конференциях и, прежде всего, о моих опубликованных статьях по поводу декриминализации наркотиков. Он сказал мне, буквально: «Карт-бланш, все, что может быть необходимо, все, что может быть необходимо для достижения мира в стране, мы начнем дебаты», — рассказала в интервью Кордеро.
Санчес Кордеро добавила, что Лопес Обрадор признал, что Мексика погружена в насилие, перед которым государство на данный момент бессильно.
В 2017 году в Мексике было совершено более 29 тысяч убийств, за большую часть из которых несет ответственность наркомафия. Лопес Обрадор был избран на пост президента Мексики 1 июля и вступит в должность 1 декабря 2018 года.