Յունկերը սպառնացել է համաչափ պատասխան տալ ԱՄՆ-ի առևտրային «սադրանքներին»
Եվրամիությունը համաչափորեն կարձագանքի ԱՄՆ կողմից հնարավոր պաշտպանական քայլերին, որոնք խախտում են ԵՄ-ի առևտրային շահերը: Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Եվրոպական հանձնաժողովը չորեքշաբթի հայտարարել էր Եվրամիություն պողպատե ապրանքների մի շարք դասերի նկատմամբ ժամանակով պաշտպանական միջոցներ սահմանելու մասին՝ այս որոշումը հիմնավորելով ԱՄՆ-ի կողմից պողպատի համար սահմանված մաքսատուրքերի բացասական հետեւանքները կանխելու անհրաժեշտությամբ:
«Մենք կշարունակենք համաչափորեն պատասխանել այն սադրանքներին, որոնք կարող են սկսվել մեր դեմ», - Բրյուսելում լրագրողներին ասել է Յունկերը:

Юнкер пригрозил США симметричным ответом на торговые «провокации»
Евросоюз будет симметрично отвечать на возможные протекционистские меры со стороны США, ущемляющие торговые интересы ЕС. Об этом заявил председатель Еврокомиссии (ЕК) Жан-Клод Юнкер, передает РИА Новости.
Еврокомиссия объявила в среду о введении временных защитных мер в отношении импорта в ЕС ряда категорий стальной продукции, обосновав такое решение необходимостью предотвратить негативные последствия от недавно введенных США пошлин на сталь.
«Мы продолжим отвечать «око за око» на те провокации, которые могут быть запущены по отношению к нам», — сказал Юнкер журналистам в Брюсселе.