Չինաստանում հայտարարել են, որ կշարունակեն համագործակցել Իրանի հետ՝ չնայած ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին
Չինաստանի իշխանությունները դեմ են Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի միակողմանի պատժամիջոցներին և կշարունակեն մեացնել այդ մերձավորարևելյան երկրի հետ համագործակցությունն առևտրի և տնտեսության բնագավառում, հայտարարել է ՉԺՀ-ի առևտրի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գաո Ֆենը:
«Չինաստանը միանշանակ դեմ է, որ որևիցե երկիր միակողմանի պատժամիջոցներ ձեռնարկի այլ երկրների նկատմամբ՝ ղեկավարվելով ըստ որում ներքին օրենսդրությամբ,- նշել է նա՝ պատասխանելով իրանցի լրարգողի հարցին: - Մենք կշարունակենք առևտրա-տնտեսական համագործակցությունն Իրանի հետ՝ չխախտելով միջազգային պարտավորությունները»:
Իրանը Չինաստանի կարևոր արտաքին տնտեսական գործընկերներից մեկն է Մերձավոր Արևելքում: 2017 թվականին երկու երկրների ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 37,1 միլիարդ դոլար՝ նախորդ տարվա համեմատությամբ ավելանալով 19 տոկոսով:

В Китае заявили, что продолжат сотрудничать с Ираном, несмотря на санкции США
Китайские власти против односторонних санкций США в отношении Ирана и будут продолжать наращивать сотрудничество с этой ближневосточной страной в области торговли и экономики, заявил в четверг на регулярном брифинге официальный представитель минкоммерции КНР Гао Фэн.
"Китай однозначно против того, чтобы какое бы то ни было государство предпринимало однобокие санкции в отношении других стран, руководствуясь при этом внутренним законодательством, - отметил он, отвечая на вопрос иранского журналиста. - Мы продолжим торгово-экономическое сотрудничество с Ираном, не нарушая международных обязательств".
Иран - один из важных внешнеэкономических партнеров Китая на Ближнем Востоке. В 2017 году товарооборот двух стран составил $37,1 млрд, увеличившись по сравнению с предыдущим годом на 19%.