ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը պնդում է, որ Ադրբեջանում խոսքի ազատությունը վատ վիճակում է, Հաջիևը՝ հակադարձում
Թբիլիսիում ընթանում է Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) «Որակյալ լրագրությունը՝ հուսալի և վստահելի տեղեկատվության համար» թեմայով Հարավային Կովկասի ԶԼՄ-ների 15-րդ կոնֆերանսը, որին ներկա են տարածաշրջանի երկրների լրագրողներ ու լրագրողական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Ինչպես փոխանցում է Aysor.am-ի թղթակիցը, ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրը հայտարարեց, որ լավ է ուսումնասիրել տարածաշրջանի երկրներում՝ Հայաստանում, Վրաստանում և Ադրբեջանում խոսքի ազատության վիճակը։ Նա կարողացավ լրագրողների հետ կապված վատ իրավիճակներ հիշել միայն Ադրբեջանի մասին։
«Ադրբեջանում խոսքի ազատության վիճակը սարսափելի վատ է, այնտեղ լրագրողներ են առևանգվում, ձերբակալվում են, դատապարտվում։ Դրանք ոչ հաճելի միջադեպեր են, և մարդիկ վախենում են խոսել, արտահայտել իրենց կարծիքը, մինչդեռ պետք է ազատությունն ապահովել ամենուր»։
ԵԱՀԿ դիվանագետը նույնիսկ հիշատակեց Աֆղան Մուխթարլիի անունը, որին առևանգել էին, հիշեց «Թուրան» գործակալության ղեկավար Մեհման Ալիևի նկատմամբ հարուցված քրեական գործը։
Հ.Դեզիրն ասաց, որ ինքն արդեն եղել է Հայաստանում, այժմ Վրաստանում է և առաջիկայում պատրաստվում է այցելել Ադրբեջան, որտեղ, հնարավոր է, հանդիպի անազատության մեջ գտնվող լրագրողների հետ։
«Ես աշխատելու եմ, որ տարածաշրջանում նման իրավիճակ չլինի», - հայտարարեց նա։
Կոնֆերանսին ադրբեջանական կողմից ներկա էր նաև այդ երկրի ԱԳՆ խոսնակ Հիքմեթ Հաջիևը։
ԵԱՀԿ ներկայացուցչի հայտարարությունը մեկնաբանելու մասին Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան ԱԳՆ խոսնակն ասաց, որ իրենք պատրաստ են կառուցողական երկխոսության։
«Մենք չենք ընդունում նման հայտարարություն։ Ադրբեջանում խոսքի ազատությունն ամբողջությամբ ապահովված է։ Մեր երկրում հինգ հազարից ավելի մեդիա ռեսուրսներ են աշխատում, տասը հազարից ավելի մարդիկ աշխատում են լրատվական դաշտում։ Այդ պատճառով վերցնել կոնկրետ դեպք և դրա հիման վրա գնահատել ամբողջ ենթակառուցվածքը, ճիշտ չէ», - ասաց Հ.Հաջիևը։
Նշենք, որ Հայաստանից ԵԱՀԿ կոնֆերանսին ներկա են լրագրողներ, լրագրողական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ԱԳՆ ներկայացուցիչ Էլեն Հարությունյանը, կառավարության «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ ղեկավար Հովհաննես Մովսիսյանը, կառավարության արտաքին կապերի վարչության ներկայացուցիչ Գրիգոր Հակոբյանը։

Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ: Ситуация со свободой слова в Азербайджане ужасно плохая
В Тбилиси проходит организованная ОБСЕ 15-я Южнокавказская конференция СМИ «Качественная журналистика для надежной и достоверной информации», в которой участвуют представители журналистских организаций из стран региона.
Как передает корреспондент Aysor.am, представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Арлем Дезир заявил, что очень хорошо изучил ситуацию со свободой слова в странах региона – Армении, Грузии и Азербайджане. Он смог вспомнить о связанных с журналистами плохих ситуациях только в Азербайджане.
«Ситуация со свободой слова в Азербайджане ужасно плохая, здесь журналистов похищают, арестовывают. Это неприятные инциденты и люди бояться говорить, высказывать свое мнение, в то время как свобода должна обеспечиваться повсюду».
Дипломат ОБСЕ даже упомянул имя Афгана Мухтарли, которого похитили, вспомнил об уголовном деле, возбужденном в отношении директора информационного агентства «Туран» Мехмана Алиева.
Арлем Дезир заявил, что он уже побывал в Армении, сейчас находится в Грузии и собирается вскоре посетить Азербайджан, где, возможно, встретится с журналистами, которые находятся под стражей.
«Я буду работать над тем, чтобы в регионе не было подобной ситуации», - заявил он.
На конференции от Азербайджана присутствовал также пресс-секретарь МИД этой страны Хикмет Гаджиев.
В ответ на просьбу корреспондента Aysor.am прокомментировать заявление представителя ОБСЕ, пресс-секретарь МИД Азербайджана заявил, что они готовы к конструктивному диалогу.
«Мы не принимаем подобное заявление. В Азербайджане полностью обеспечивается свобода слова. В нашей стране действует более пяти тысяч медиа-ресурсов, более десяти тысяч людей работают на информационном поле. Посему брать конкретный случай и на основании этого оценивать всю инфраструктуру – неправильно», - сказал Хекмет Гаджиеав.
Отметим, что на конференции ОБСЕ присутствовали журналисты, представители журналистских организаций Армении, а также представитель МИД Армении Элен Арутюнян, руководитель ГНКО «Центр общественных связей и информации» правительства Армении Ованнес Мовсисян, представитель управления по внешним связям правительства Григор Акопян.