Մոսկվան մտադիր է Սկրիպալների գործով Լոնդոնի վրա քաղաքական ճնշում գործադրել
ՌԴ դեսպանատունը կշարունակի բրիտանական իշխանությունների վրա ճնշում գործադրել Սկրիպալների գործին վերաբերող հարցերում: Այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայում ՌԴ դեսպան Ալեքսանդր Յակովենկոն, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Մեզ համար դա (Սկրիպալների գործը) քաղաքական հարց է: Բնականաբար, ճնշում կգործադրենք: Այդ թվում՝ նաեւ պաշտոնական հարցումների և բրիտանական կողմի հետ երկխոսության ճանապարհով»,- դեսպանների խորհրդակցությունից առաջ լրագրողներին ասել է Յակովենկոն:
Մարտի 4-ին անգլիական Սոլսբերի քաղաքում, բրիտանական իշխանությունների պնդումների համաձայն, թունավորվել էին ՀԳՎ նախկին սպա Սերգեյ Սկրիպալը եւ նրա դուստր Լուլյան, ինչը խոշոր միջազգային սկանդալ էր հարուցել:
Լոնդոնի կարծիքով՝ А234 նյութով Սկրիպալների թունավորմանը մասնակցել է ռուսական պետությունը, Մոսկվան սա կտրականապես հերքում է:

Москва намерена оказывать политическое давление на Лондон в деле Скрипалей
Посольство продолжит оказывать давление на британские власти в том, что касается дела Скрипалей. Об этом заявил посол РФ в Великобритании Александр Яковенко, сообщает РИА Новости.
«Для нас это (дело Скрипалей) вопрос политический. Естественно, будем оказывать давление. В том числе и путем официальных запросов и диалога с британской стороной», — заявил Яковенко журналистам перед совещанием послов.
В английском городе Солсбери 4 марта, согласно утверждениям британских властей, были отравлены бывший офицер ГРУ Сергей Скрипаль и его дочь Юлия, что спровоцировало крупный международный скандал. Лондон считает, что к отравлению Скрипалей веществом А234 причастно российское государство, Москва это категорически отрицает.