Մերկելն ընդգծել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները պահպանելու պատրաստակամությունը
ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները մեծ կարևորություն ունեն Գերմանիայի համար, Բեռլինը կշարունակի պահպանել դրանք: Բեռլինում հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ ԳԴՀ-ի մայրաքաղաքում հավատարմագրված լրագրողների հետ կայացած ավանդական հանդիպմանը:
«Արժեքները և մեզ համար սովորական կագրն այս պահին գտնվում են ճնշման ներքո, բայց ԱՄՆ-ի նախագահի հետ համագործակցությունը մեզ համար կենտրոնական դեր ունի: Եվ ես այսուհետև կպահպանեմ դրանք (հարաբերությունները)»,- ասել է կանցլերը: Ըստ որում նա հավելել է, որ խնդիրների լուծման բազմակողմանի մոտեցման կողմնակից է: «Միայն այդպես մենք կարող ենք հասնել առաջընթացի»,- նշել է Մերկելը:
Գերմանիայի կանցլերը նաև պատմել է, որ ի գիտություն է ընդունել ԳԴՀ-ի իշխանությունների քննադատությունն ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնլադ Թրամփի կողմից եւ կարծում է, որ դրան անհարժեշտ է պատասխանել իրենց փաստարկներով:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահը քննադատության էր ենթարկել Գերմանիային, մասնավորապես, «Հյուսիային հոսք-2» նախագծի իրագործմանը մասնակցելու համար և նույնիսկ Բեռլինը համարել Ռուսաստանի պատանդը՝ Գերմանիային ռուսական բնական գազի մատակարարումների պատճառով:

Меркель подчеркнула готовность сохранять отношения с США
Отношения с США имеют большую важность для ФРГ, Берлин продолжит их поддерживать, заявила в пятницу в Берлине канцлер Германии Ангела Меркель на традиционной встрече с аккредитованными в столице ФРГ журналистами.
"Ценности и привычный нам порядок в настоящий момент находятся под давлением, но сотрудничество с президентом США имеет для нас центральную роль. И я дальше буду их [отношения] поддерживать", - сказала канцлер.
При этом она добавила, что является сторонником многостороннего подхода к решению проблем. "Только так мы можем добиться прогресса", - отметила Меркель.
Канцлер Германии также рассказала, что приняла к сведению критику властей ФРГ со стороны президента США Дональда Трампа и считает, что на нее нужно отвечать своими аргументами. "Я принимаю это [критику] к сведению.
Ранее президент США подверг критике Германию, в частности за участие в реализации проекта "Северный поток - 2", и даже назвал Берлин заложником России в связи с поставками российского природного газа в ФРГ.