Ռուսական կողմը պնդում է` Փանիկ գյուղում տեղի ունեցած միջադեպը քաղաքական ենթատեքստ չունի. «Ժողովուրդ»
20/07/2018 10:27
«Ռուսական կողմը պնդում է, որ Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի մասնակցությամբ Փանիկ գյուղում տեղի ունեցած միջադեպը, երբ առանց նախազգուշացնելու զորավարժություններ էին արել հենց բնակելի տարածքում, քաղաքական ենթատեքստ չունի:
ՌԴ առաջին կարգի պետական խորհրդական, քաղաքական վերլուծաբան Մոդեստ Կոլերովը «Ժողովուրդ» օրաթերթին տված հարցազրույցում պնդել է.
«Միակ բանը, որ երևի թե հստակ չի արվել, երթուղու համաձայնեցումն է: Այդ հարցով էլ Պաշտպանության նախարարը խոսել է և՛ դեսպանի, և՛ ռազմաբազայի ղեկավարության հետ: Եվ բոլոր անհրաժեշտ հետևություններն արվել են»:
Նկատենք, սակայն, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել էր, թե տեղի ունեցածը սադրանք է հայ-ռուսական բարեկամության, ինչպես նաև ՀՀ ինքնիշխանության դեմ:
Կոլերովն այս կապակցությամբ նշել է.
«Դա տեխնիկական հարց է, տեխնիկական խնդիր է: Բոլոր անհրաժեշտ հետևություններն արված են: Իսկ եթե ասում է՝ սա սադրանք է, դե թող փնտրի մեղավորին»:

«Жоховурд»: Российская сторона утверждает, что инцидент в селе Паник не имеет политического подтекста
20/07/2018 12:03
Газета «Жоховурд» пишет, что российская сторона утверждает, что произошедший в армянском селе Паник инцидент, когда военнослужащие 102-й российской военной базы провели учения на административной территории села, не имеет политического подтекста.
Государственный советник РФ I класса, политолог Модест Колеров в интервью изданию заявил:
«Единственное, что, видимо, было сделано нечетко – это согласование маршрута. Министр обороны обсудил этот вопрос и с послом, и с руководством военной базы. И все необходимые выводы сделаны».
Отметим, однако, что премьер-министр Никол Пашинян заявил на заседании правительства, что произошедшее – не что иное, как провокация против дружественных армяно-российских отношений, а также суверенитета Армении.
«Это технический вопрос. Все необходимые выводы сделаны. Я если говорит, что это провокация, пусть ищет виновного», - заявил в этой связи Модест Колеров.