Քաբուլի օդանավակայանում պայթյունի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 23-ի
Աֆղանստանի մայրաքաղաքի օդանավակայանի մոտ տեղի ունեցած պայթյունից զոհվածների թիվը հասել է 23-ի, տուժել է 107-ը, հայտնում է AFP-ն՝ հղում անելով հանրապետության ներքին գործերի նախարարությանը:
Պայթյունն իրականացրել է կիրակի մահապարտ-ահաբեկիչն այն բանից հետո, երբ օդանավակայանից դուրս է եկել Աֆղանստանի առաջին փոխնախագահ Աբդուլ Ռաշիդ Դուստումը, որը հայրենիք էր վերադարձել մեկ տարվա արտաքսումից հետո:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր 16 զոհերի և 60 տուժածների մասին: Գործակալության տվյալով՝ վիրավորների մեծ մասը ոստիկանության աշխատակիցներ են:
Հուժկու պայթյունը որոտացել է օդանավակայանի ծայրամասում Դուստումի կողմնակիցների բազմության մեջ, երբ փոխնախագահը զրահապատ ավտոմոբիլով՝ անձնական թիկնազորով շրջապատված դուրս է եկել օդանավակայանից: Քաղաքական գործիչը չի տուժել:
Պատահարի պատասխանատվությունն ստանձնել է «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորումը։

Число погибших при взрыве у аэропорта афганской столицы возросло до 23
Число погибших при взрыве у аэропорта афганской столицы возросло до 23 человек, число пострадавших - до 107. Об этом в понедельник со ссылкой на МВД республики сообщило AFP.
Взрыв был устроен террористом-смертником в воскресенье после того, как аэропорт покинул первый вице-президент Афганистана Абдул Рашид Дустум, вернувшийся на родину после года изгнания.
Ранее сообщалось о 16 жертвах и 60 пострадавших. По данным агентства, большинство раненых - сотрудники полиции.
Мощный взрыв произошел в толпе сторонников Дустума на окраине аэропорта, когда вице-президент на бронированном автомобиле, окруженном личной охраной, покидал аэропорт. Сам политик не пострадал. Ответственность за произошедшее взяла на себя террористическая группировка "Исламское государство" (запрещена в РФ).