Հայաստանը պետք է պաշտոնապես նախաձեռնի ՀԱՊԿ քլխավոր քարտուղարի պաշտոնից իր քաղաքացու հետկանչը. ՌԴ ԱԳՆ
28/07/2018 15:30
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կապված ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի մեղադրանքների և նրա փոխարինման գործընթացի հետ:
«ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի փոխարինման վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի հայտարարության հետ կապված հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ հայկական կողմին բացատրությունները տրվել են ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցի ընթացքում՝ հուլիսի 27-ին:
Մասնավորապես, նշվել է, որ, ՀԱՊԿ-ի ընթացակարգի կանոնների համաձայն՝ հայկական կողմը պետք է պաշտոնապես նախաձեռնի ՀԱՊԿ քլխավոր քարտուղարի պաշտոնից իր քաղաքացու հետկանչը, եթե հետկանչի մասին որոշումն ընդունվել է Երևանում»:
Նշենք, որ մարտի 1-ի գործով արդեն իսկ կա կալանավորված և դա ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն է: Մյուս մեղադրյալ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը գտնվում է հետախուզման մեջ:

Армения должна официально инициировать отзыв своего гражданина с поста генсека ОДКБ – МИД России
МИД России выступил с заявлением в связи с обвинением против генсека ОДКБ Юрия Хачатурова и процессе его замены.
«В связи с заявлением пресс-секретаря МИД Армении по вопросу замены Генерального секретаря ОДКБ считаем нужным информировать, что необходимые разъяснения были даны армянской стороне в телефонном разговоре министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с министром иностранных дел Республики Армении Зограбом Мнацаканяном 27 июля.
В частности, было указано, что в соответствии с правилами процедуры ОДКБ именно армянская сторона должна официально инициировать отзыв своего гражданина с поста Генерального секретаря ОДКБ, если решение о таком отзыве было принято в Ереване».
Напомним, Армения предложила партнерам по ОДКБ начать процесс замены генерального секретаря
Ю.Хачатуров обвиняется в свержении конституционного строя в рамках дела о разгоне демонстрации 1 марта 2008 года. Вчера вечером он был арестован решением суда, однако освобожден после выплаты залога в размере 5 млн драмов.
Сегодня во вопросу деятельности ОДКБ состоялись телефонные разговоры глав МИД РФ и Белоруссии Сергея Лаврова и Владимира Макея, а также президента Белоруссии Александра Лукашенко и премьер-министра Армении Никола Пашиняна.