Յուրի Խաչատուրովը մոտակա օրերին կանցնի աշխատանքի. Փաստաբան
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը առաջիկա օրերին, ամենայն հավանականությամբ, օգոստոսի 6-ից կանցնի իր պարտականությունների անմիջական իրականացմանը, Aysor.am-ին տեղեկացրեց Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
«Պարոն Խաչատուրովի հետ երեկ եմ հանդիպել, և մոտակա օրերին նա կմեկնի Մոսկվա։ Ամենայն հավանականությամբ, երկուշաբթի օրվանից նա կանցնի իր պարտականությունների անմիջական կատարմանը», - ասաց փաստաբանը։
Հարցին, թե վարույթն իրականացնող մարմնի հետ նախկին խնդիրները լուծվա՞ծ են, փաստաբանը պատասխանեց, որ քննիչից ստացվել է իրենց միջձնորդության պատասխանը, և իր պաշտպանյալը պատրաստ է մեկնել Մոսկվա։
«Մեզ նաև փոխանցել են, որ հարցաքննության ծանուցման դեպքում պարոն Խաչատուրովը պետք է ներկայանա։ Դա մեզ համար խնդիր չէ, քանի որ նախկինում մենք նման պատրաստակամություն հայտնել էինք», - ասաց փաստաբանը։
Նշենք, որ Յուրի Խաչատուրովը մեղադրյալ է մարտի 1-ի գործի շրջանակներում։ Նրա նկատմամբ մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի հատկանիշներով՝ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու համար։

Юрий Хачатуров приступит к работе в ОДКБ, по всей вероятности, с 6 августа
Генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров в предстоящие дни, вероятно, с 6 августа, приступит к работе, заявил корреспонденту Aysor.am его адвокат Мигран Погосян.
«Вчера я встречался с Ю.Хачатуровым, и в ближайшие дни он отправится в Москву. По всей вероятности, с понедельника он приступит к исполнению своих обязанностей», - сказал М.Погосян.
Напомним, что Ю.Хачатуров обвиняется в свержении конституционного строя в рамках уголовного дела о событиях 1 марта 2008 года в Ереване. Суд первой инстанции принял решение арестовать Ю.Хачатурова, но удовлетворил ходатайство об освобождении под залог.
Специальная следственная служба Армении также разрешила генсеку ОДКБ покинуть Армению и при необходимости явиться в следственный орган.