Ռոբերտ Քոչարյանը ունի հնարավորություն մարզվելու, մեկժամյա զբոսանքի, ինչպես նաև՝ գրքի վրա աշխատելու. Փաստաբան
10/08/2018 17:05
Կալանավայրում գտնվող Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պահման վայրի հետ կապված տեխնիկական հարցերը լուծվել են, այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանում բողոքի քննությունից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանը։
«Պարոն Քոչարյանը պահման պայմանների առանձնահատուկ կամ գլոբալ դժգոհություն չունի։ Նա ունի հնարավորություն մարզվելու, մեկժամյա զբոսանքի, ինչպես նաև ունի հնարավորություն աշխատել իր գրքի վրա», -ներկայացրեց Օրբելյանը։
Ինչ վերաբերում է տեսակցություններին, փաստաբանն ասաց, որ հարազատների հետ տեսակցությունն արգելվում է և այդ մասին քննիչի որոշումը նույնպես պատրաստվում են բողոքարկել։
Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները Վերաքննիչ դատարան բողոք էին ներկայացրել՝ խնդրելով վերացնել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը նրան կալանավորելու մասին։ Բացի այդ, փաստաբաններից Հայկ Ալումյանն էլ իր հերթին դիմել էր Վերաքննիչ դատարանին՝ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխել ու կիրառել գրավ։ Վերաքննիչ դատարանն այժմ խորհրդակցական սենյակում է, և որոշումը կհրապարակվի օգոստոսի 13-ին։
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է մարտի 1-ի գործով 2008 թվականին ՀՀ-ում մի քանի անձանց հետ համաձայնությամբ սահմանադրական կարգը տապալելու համար։

Роберт Кочарян имеет возможность тренироваться, совершать часовую прогулку, а также работать над своей книгой – адвокат
10/08/2018 17:54
Технические вопросы в связи с условиями содержания второго президента Армении Роберта Кочаряна в УИУ «Ереван-Кентрон» решены, заявил сегодня после рассмотрения апелляционной жалобы в Апелляционном уголовном суде адвокат Кочаряна Арам Орбелян.
«У господина Кочаряна нет особых жалоб или глобального недовольства в связи с условиями содержания. У него есть возможность тренироваться, совершать часовую прогулку, а также возможность работать над своей книгой», - сообщил Арам Орбелян.
Что касается свиданий, то адвокат отметил, что свидания с родными запрещены и они намерены обжаловать решение следователя.
Отметим, что адвокаты второго президента Армении подали апелляционную жалобу на решение суда общей юрисдикции первой инстанции об избрании в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу. Кроме того, адвокат Айк Алумян в свою очередь обратился в Апелляционный суд для изменения меры пресечения Кочаряну и применения залога.
Рассмотрение апелляционной жалобы второго президента Армении Роберта Кочаряна в Апелляционном суде Армении уже закончилось и судья удалился в совещательную комнату. Апелляционный суд Армении огласит решение 13 августа.